Володимир Зеленський вирішив масово вчити українців захищатися від агресора: розбір законопроєктів

Володимир Зеленський вирішив масово вчити українців захищатися від агресора: розбір законопроєктів

Президент України Володимир Зеленський із 1 січня 2022 року хоче почати в країні організацію національного опору, щоб якомога більше людей могли протистояти збройній агресії з боку Росії.Для цього українці, починаючи зі шкільного віку, отримуватимуть військові навички, а чисельність Збройних сил України планують збільшити на 11 тисяч осіб. Відповідні президентські законопроєкти вже зареєстрували у Верховній Раді, – пише OBOZREVATEL.

Як і до чого будуть готувати українців?


Підготовка громадян. Українці повинні будуть отримати практичні військові навички. Організовуватимуть процеси центральні органи виконавчої влади спільно з Міноборони, використовуючи фонди військових частин, військових навчальних закладів та об’єктів, що перебувають в управлінні держорганів.

Підготовка ділитиметься на початкову і базову:


 • початкову планують впроваджувати в закладах загальної середньої освіти;
 • базову збираються проводитися у форматі навчальних зборів, занять і курсів для громадян старших за 18 років, які не проходять службу в ЗСУ та інших військових формуваннях.

Після цього громадян можуть залучати до територіальної оборони.

Українців будуть готувати до умов життя в районі бойових дій.

Як повідомила член профільного комітету Ради Мар’яна Безугла, до другого читання будуть конкретизовані всі плани навчань, які повинні бути однаковими як для жінок, так і для чоловіків. Вона додала, що головна мета документа – щоб громадяни були готові до захисту України як фізично, так і морально.

“Це на роки, щоб сформувати таку систему. Це марафон підготовки покоління, і це не питання невідкладного реагування на ті загрози, які ми маємо сьогодні або завтра. Це питання середньострокової перспективи. Звичайно, певні елементи можемо зробити швидко, але передусім це саме реалізація стратегії”, – розповіла Безугла.

Територіальна оборона. Громадян за принципом територіального поділу (країну поділять на райони, зони) і на добровільній основі планують залучати до виконання завдань за призначенням.

Територіальна оборона складатиметься з трьох складових:

 • військова складова включає органи військового управління, провідна роль належатиме Силам територіальної оборони ЗСУ, до яких належать командування, регіональні управління, бригади, батальйони;
 • громадянська складова включає державні органи, органи місцевого самоврядування, добровольчі формування;
 • військово-громадянська складова включає штаби районів територіальної оборони.

Учасники будуть залучатися до низки завдань, зокрема, захищати майно від надзвичайних ситуацій, брати участь у підготовці громадян до національного опору, створюватимуть умови для оперативного розгортання військ, брати участь у заходах громадської безпеки і порядку в населених пунктах, в здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення тощо.

Рух опору. Це буде складова оборони, яка спрямована на відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності під час відсічі збройної агресії проти України. Учасники руху опору повинні бути залучені до проведення розвідувальних, інформаційно-психологічних операцій, перешкоджати діям військ (сил) агресора або супротивника. Ведення опору діятиме тільки в особливий період на тимчасово окупованій території або території, захопленій під час збройної агресії проти України.

Формування сил: хто, де і як увійде у війська територіальної оборони

Військові частини Сил територіальної оборони ЗСУ створюватимуть у кожному місті, населення якого перевищує 900 тисяч осіб. Військові частини будуть функціонувати додатково в кожному адміністративному центрі та області як батальйони. Для них збираються використовувати інфраструктуру ВСУ, а для добровольчих формувань будуть враховуватися ресурсні та людські можливості на відповідній території.

Військові частини будуть комплектуватися:

 • у мирний час військовослужбовцями за контрактом і за призовом особами офіцерського складу;
 • в особливий період військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу, військовозобов’язаними та резервістами;
 • добровольчі формування створюються на добровільній основі.

Добровільно можуть зараховуватися громадяни, які пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони. Але основу добровольчих формувань становитимуть громадяни, які пройшли службу в ЗСУ, в інших військових і правоохоронних органах. А ті, хто службу не проходив, будуть зараховуватися після складання ними присяги добровольця територіальної оборони.

Добровольці зможуть отримати статус ветерана війни.

Соціальний і правовий захистНа тих, хто братиме участь у територіальній обороні, поширюватиметься дія ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхній сімей”. Ці самі гарантії отримають і добровольці.

Що стосується опору, то учасникам руху гарантують анонімність, соціальний та правовий захист із боку держави, також вони можуть розраховувати на спеціальні заходи безпеки.

Статус ветерана війни зможуть отримати громадяни, які брали участь в опорі:

 • на тимчасово окупованій території України;
 • у районі проведення АТО;
 • у районі здійснення заходів із нацбезпеки і відсічі збройної агресії;
 • на територіях, де в період виконання завдань велися військові (бойові) дії.

У продовження законопроєкту, який має набрати чинності з 1 січня 2022 року, Зеленський зареєстрував ще один документ, яким пропонується збільшити чисельність ЗСУ на 11 000 військовослужбовців саме для функціонування Сил територіальної оборони ЗСУ і подальшого розвитку руху опору. У Тристоронній контактній групі (ТКГ) щодо Донбасу позитивно оцінюють законопроєкт.

“Я не є чиновником і не знаю стан справ з армією всередині. Але важко заперечувати проти зміцнення армії під час фактично бойових дій. Я думаю, що всі кроки, які зараз спрямовані на те, щоб зміцнити обороноздатність і захистити країну від можливого посилення агресії, є позитивними”, – прокоментував учасник української делегації в ТКГ і журналіст Денис Казанський.

Залиште свій коментар