Спалах «чорної плісняви» в Індії: чи загрожує ця хвороба українцям

Спалах «чорної плісняви» в Індії: чи загрожує ця хвороба українцям

Нині науковців зі всього світу цікавить спалах чорної цвілі.



Мукормікоз, або чорна цвіль — на тлі коронавірусу, що лютує в Індії, звідти надходять повідомлення про різкий спалах інфекції, яку називають «чорною пліснявою». Щоб урятувати пацієнтів, лікарі видаляють очі й навіть щелепи. До пандемії було відомо про поодинокі випадки цього захворювання. Тепер індійські лікарі порівнюють це ускладнення від коронавірусу з цунамі. Сама чорна пліснява зустрічається на всіх континентах. Грибок живе в ґрунті, на овочах, фруктах, може проростати в хлібові та на будь-яких поверхнях.

Чи загрожує чорна цвіль українським пацієнтам, йдеться 25 травня у сюжеті ТСН.19:30.


До індійської клініки доправляють чергового пацієнта. У нього уражені слизові оболонки носа та очі — грибком під назвою мукормікоз. Його ще називають чорною цвіллю. До пандемії було відомо про вкрай рідкісні випадки. Однак нині в Індії вже зафіксовано 9 тисяч хворих, а 7 штатів оголосили про епідемію «чорної цвілі».

Мукормікоз — це дуже небезпечне захворювання, з високою смертністю близько 50 відсотків. Грибок найчастіше вражає обличчя, очі, ніс і пазухи, руйнує кістки і заражає мозок.


Індійські лікарі помітили, що грибок вражає діабетиків, які пройшли складне лікування від коронавірусу за допомогою гормонів. У людей з цукровим діабетом вже знижені захисні функції організму, терапія ще більше пригнічує імунітет і на цьому тлі пліснява атакує слизові оболонки. Спочатку кровоточить ніс, опускаються повіки, починають боліти очі, а тоді взагалі втрачається зір, каже лікар офтальмолог.

«Якщо вражаються очі, то для того, щоб врятувати таких пацієнтів, нам доводиться видаляти очі. А якщо вражає мозок, то шанси на виживання дуже малі. До 70-80 відсотків пацієнтів з мукормікозом в мозку не піддаються лікуванню», — розповідає лікар з Індії.

Нині науковців зі всього світу цікавить спалах чорної цвілі.

Чорна цвіль для здорової людини не несе жодної шкоди. До коронавірусу були відомі рідкісні випадки, коли мукормікоз вражав людей хворих на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, онкологію. Усі випадки пов’язані з відсутністю імунітету.

Чи може бути спалах мукоромікозу серед хворих на COVID-19 в Україні? Професор Олександр Дуда, вважає, що наш клімат не сприяє массовому розповсюдженню цього грибка.

Однак наголошує, що використання гормонів під час лікування коронавірусу має бути вкрай обережним. Така терапія у жодному  разі не може використовуватися в домашніх умовах.

Гормональне лікування «ковідних» пацієнтів пригнічує імунітет. А цей стан загрозливий для будь-якого хворого, тому реабілітація після коронавірусу така ж важлива, як і основний етап лікування.

Залиште свій коментар