Зеленський попередив про найважчий опалювальний сезон: що буде з тарифами на комуналку та газом

Зеленський попередив про найважчий опалювальний сезон: що буде з тарифами на комуналку та газом

На українців чекає найважчий опалювальний сезон за останні три десятиліття, заявив президент України Володимир Зеленський. Тарифи при цьому не переглядатимуть, а весь газ власного видобутку витратять на власні потреби. Про те, як може пройти опалювальний сезон в Україні, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.Через війну взимку не буде тепла та газу?

Ні, принаймні так говорять у Кабміні й експерти. Ситуація справді складна. Війна, з одного боку, позбавила фінансової можливості купувати газ за ринковими цінами в Європі, загнала багатьох українців у комунальні борги, а з іншого – призвела до скорочення споживання щонайменше на 30%.


Мільйони українців поїхали за кордон, і ніхто не може порахувати, скільки з них зимуватимуть в Україні. Закрилися великі споживачі – промислові підприємства. І багато хто з них відкритися вже не зможе. Як наслідок, Україна як ніколи раніше наблизилася до енергетичної незалежності: ситуації, в якій власну потребу в газі повністю забезпечує власний видобуток.

«Потужності є. Домовленості з нашими сусідами на Заході ми теж маємо. Сьогодні даємо доручення НАК «Нафтогаз», щоб до початку опалювального сезону в наших газосховищах було не менш ніж 19 млрд куб. м блакитного палива», – цитує прем’єр-міністра Дениса Шмигаля пресслужба уряду.


Колишній директор інтегрованих комунікацій «Нафтогазу» Максим Білявський у коментарі OBOZREVATEL також озвучив досить позитивні оцінки. За його словами, ймовірність успішного проходження опалювального сезону становить 95%. Інші 5% – події, які зараз передбачити неможливо.

«95%, що ми успішно пройдемо опалювальний сезон. Приємно, що підготовка до опалювального сезону розпочалася вчасно, у червні, це стандартна практика. Формується програма, всі види ремонтів. Кабінет міністрів робить все чітко та правильно. Створено всі умови для того, щоб ми успішно підготувалися до опалювального сезону», – каже експерт.

Щоправда, підготовку практично неможливо повноцінно здійснити на території Херсонської області, яку тимчасово захопили російські окупанти. Така сама ситуація у частині Запорізької області, а також на території Донецької, Луганської областей. Тут залишається лише розраховувати на те, що окупантів найближчим часом виженуть із території України і у комунальників ще буде час.

Закінчилась «епоха Фірташа», а «Нафтогаз» перетворили на монополіста

Ще кілька місяців тому більшу частину ринку газу для населення контролювали газзбути олігарха Дмитра Фірташа. «Нафтогаз», який також активно намагався підписувати прямі контракти з українськими сім’ями, у рази поступався напрацьованій роками клієнтській базі фірташівської «Регіональної газової компанії» (РГК).

Боротьба між «Нафтогазом» та РГК тривала протягом багатьох років і, схоже, закінчилася разом із початком повномасштабної війни. Облгази у Фірташа забрали і передали їх «Нафтогазу». А з 1 червня держкомпанії дісталися ще й 8,8 млн споживачів.

Як це відбулося? Все дуже просто: «Нафтогаз» через свою дочірню компанію «Укргазвидобування» видобуває левову частку українського газу і через спеціальні зобов’язання повинен був продавати це блакитне паливо за низькою ціною РГК Фірташа, щоб далі це паливо збували українцям. «Нафтогаз» звинувачував Фірташа у маніпуляції, у тому, що дешевий газ «для населення» вони після перепродують як дорогий «для бізнесу».

Кабінет міністрів так змінив умови купівлі газу, що РГК просто не зміг їх виконати. Треба було надати великі гарантії, що, зрозуміло, Фірташ зробити не зміг. Як результат, тепер газ купуватимемо у державного монополіста.

Що із запасами газу та вугілля

Минулого року, коли повномасштабної війни не було, ціла низка експертів також із побоюванням ставилася до того, як пройде опалювальний сезон. Проте в результаті у сховищах вдалося зберегти близько 9 млрд кубів, тепер стоїть завдання до осені збільшити запаси до 19 млрд кубів. За оцінками Білявського, Україні вистачило б і 17 млрд кубів.

«Нам було б достатньо мати і 17 млрд кубів газу. Але Кабмін ухвалив рішення про 19 млрд кубометрів з урахуванням додаткових запасів та планового формування запасу міцності. Щодо вугілля, станом на червень його запаси становлять близько 1 млн тонн. Це непоганий показник. Я рекомендував би на час війни зупинити експорт українського вугілля», – каже Білявський.

Під час свого звернення президент України Володимир Зеленський також заявив, що весь український газ та вугілля українського видобутку буде використано для потреб. Він також зазначив, що «все нормально» та опалювальний сезон вдасться провести. «В умовах, які ми маємо зараз через агресію Росії, це буде справді найскладніша зима за всі роки незалежності. Але! Все нормально. Маємо пройти її так, щоб наші люди відчували нормальну роботу держави», – запевнив президент України.

Що буде з тарифами?

Кабмін уже запропонував до кінця року заморозити тарифи на газ, опалення та гарячу воду. Крім того, заборонять стягувати заборгованість із українців. Така ініціатива коштуватиме бюджету 264,3 млрд грн.

«Нафтогаз» має отримати 264,3 млрд грн за рахунок дивідендів компаній, допомоги міжнародних партнерів. Після цього ці гроші мають витратити на компенсацію реальної вартості газу і тієї ціни, за якою його продаватимуть українцям, а також постачальникам тепла та гарячої води.

Відповідно до процедури, його також мають підтримати українські парламентарі. У документі йдеться, що на час воєнного часу та протягом шести місяців після цього заборонено:

  • підвищувати вартість доставки газу;
  • підвищувати тариф на опалення;
  • підвищувати тариф на гарячу воду;
  • підвищувати тарифи на газ.

Загалом Україна має всі можливості для того, щоб успішно пройти опалювальний сезон. А якщо до цього моменту вдасться звільнити тимчасово захоплену територію, на українців може чекати перша мирна зима з енергетичною незалежністю за вісім років війни з Росією.

Залиште свій коментар