Європа створює нову ракету для HIMARS – JFS-M дуже далеко літає та непомітна для російських ППО

Європа створює нову ракету для HIMARS – JFS-M дуже далеко літає та непомітна для російських ППО

Поки США вирішують, чи передавати Україні далекобійні ракети ATACMS для реактивних систем залпового вогню HIMARS і M270, європейська компанія MBDA активно працює над створенням потужнішого снаряда Joint Fire Support Missile (JFS-M).Завдяки йому дальність ураження РСЗВ зросте з 300 до 500 км. Схожу ракету створюють і в США, проте європейський варіант відрізняється цікавішим підходом. Як пише видання EDR, розробка максимально прискорена за рахунок активного використання вже відпрацьованих компонентів.

Незважаючи на невеликий розмір, JFS-M має високу дозвукову швидкість: в довжину снаряд 2,6 м, розмах складного крила – 1,5 м, його швидкість варіюється від 600 до 1000 км/год, стартова вага – 250-300 кг. Для порівняння: у ATACMS цей показник перевищує тисячу кілограмів. Такі габарити дозволяють розмістити два JFS-M в HIMARS і чотири в M270.


Ракета JFS-M

Завдяки низьковисотному польоту, технології малопомітності та габаритам JFS-M здатний обходити протиповітряну оборону, чого неможливо досягти у разі застосування балістичних ракет. Як пише видання, бойової потужності ракети достатньо для знищення «стандартної інфраструктури», але не «важкоброньованих бункерів».

За наведення на ціль відповідає сучасний набір систем: інерційна система, TERCOM та супутникова навігація, пасивна тепловізійна головка самонаведення з розпізнаванням об’єктів. Також зазначена можливість перенаправлення ракети після пуску, а також скасування місії під час польоту.


Що стосується дальності, то зараз йдеться про 499 км – і це, мабуть, пов’язано з договором про ліквідацію ракет середньої та малої дальності. Тому насправді дальність ураження може перевищувати зазначений показник.

За задумом конструкторів, ракета повинна безпечно входити в зону дії протиповітряної оборони супротивника, знаходити потенційні цілі на момент свого виявлення та помічати нові загрози в достатні для їхньої нейтралізації терміни. Для цього JFS-M активно маневруватиме, ховаючись за природними вигинами ландшафту, щоб заплутати ППО і приховати позицію запуску.

Американська вбивця російських ППО

США також розробляють свій варіант сучасної ракети для системи HIMARS. Вона отримала назву Precision Strike Missile (PrSM). Снаряд нового покоління буде дешевшим і водночас значно ефективнішим, ніж ATACMS. Передбачається, що його дальність ураження сягатиме 650 км.

PrSM є балістичним снарядом, JFS-M – крилата ракета. Ці два рішення мають як свої плюси, так і мінуси. Крилаті ракети не володіють головною перевагою балістичних — малим часом підльоту до цілі (їхню швидкість можна порівняти з пасажирським літаком), але за рахунок низького профілю польоту з огинанням рельєфу вони малопомітні для ворожих радарів.

Ракета PrSM

PrSM призначена для завдання ударів по протиповітряній обороні противника, пускових установках ракет, вузлах управління, районах зосередження військ та особливо важливих цілях на полі бою. Багаторежимна головка самонаведення буде здатна знищувати і рухливі морські цілі – наприклад, російські кораблі в Чорному морі.

Ракети ATACMS для України

Як повідомлялося раніше, Конгрес США підтримав передачу Києву далекобійних ракет ATACMS для реактивних систем залпового вогню HIMARS та M270. Це керовані балістичні ракети, здатні точно вражати цілі на відстані до 310 км.

Оперативно-тактична ракета виконує свій політ за так званою напівбалістичною траєкторією, коли початковий розгін здійснюється за заздалегідь запрограмованою жорсткою траєкторією, а весь наступний політ після досягнення апогею відбувається в керованому режимі. Управління ракетою здійснюється за допомогою аеродинамічного кермування за сигналами від бортової системи управління, яка безперервно визначає передбачувану точку падіння та виробляє команди для поєднання її з ціллю.

Експерти впевнені, що нове озброєння розкриє перед Україною нечувані можливості. ЗСУ зможуть вражати всі військові цілі в межах країни. Зокрема, і Кримський міст – головну артерію для перекидання російських військових та техніки на півострів. Під удар також потрапляють залізничне сполучення в Криму, склади зі зброєю та військові бази, кораблі в портах та інші «жирні» цілі.

Росії нічим захиститися від ATACMS, PrSM та JFS-M

Теоретично російські комплекси С-400 можуть перехоплювати балістичні цілі на кшталт снарядів ATACMS та PrSM. Однак існує величезна різниця між «паперовими можливостями» російської техніки та реальністю. По-перше, армія РФ не може прикрити всі важливі об’єкти С-400.

По-друге, удари оперативно-тактичних ракетних комплексів зазвичай передбачають одночасний пуск серії ракет для «умертвіння» канальності, а також активне придушення засобами РЕБ РЛС противника, зокрема й наявними у розпорядженні ЗСУ.

Україна може отримати ракети ATACMS

До того ж існує ціла серія прикладів, коли техніка окупантів не справлялася навіть із радянськими снарядами «Точка-У». А вони точно не мають засобів із подолання ПРО супротивника, вирізняються більшою помітністю для РЛС і мають бути добре знайомі росіянам.

Що ж до PrSM, то раніше американський генерал Джон Рафферті називав ці ракети вбивцями російських систем протиповітряної оборони С-400 «Тріумф». За даними ЗМІ, на озброєння ракета має надійти вже 2023 року.

Залиште свій коментар