Україна на порозі нової хвилі коронавірусу: засоби захисту не доставляють, а розслабилися навіть лікарі

Україна на порозі нової хвилі коронавірусу: засоби захисту не доставляють, а розслабилися навіть лікарі

В Україні трапився ще один спалах коронавірусу, поки постраждала Івано-Франківська область. Кількість хворих злетіла до 9,3 тис. осіб, деякі лікарні заповнені на 90%, лікарі не встигають надати допомогу всім, хто її потребує. У регіон терміново виїхав головний санлікар.І така ситуація легко пояснюється. Поки Великобританія і країни ЄС розглядають можливість повторного введення жорсткого карантину, українці ніби забули про пандемію. Без масок ходять навіть лікарі, які, до речі, перебувають у зоні ризику. Кількість хворих медиків зростає. За даними МОЗ, лише 15 лютого в Україні захворіли 184 медики.

І, на жаль, ситуація в Івано-Франківську може стати початком нової хвилі, до якої, можливо, ми досі не готові. Один маленький, але важливий приклад: за рік пандемії в Україні до цього часу не створили ефективну систему закупівель і поставок засобів індивідуального захисту для медиків. Уже півтора місяця на складах виробників зберігаються вже оплачені комбінезони, маски тощо. З державного бюджету на них виділили сотні мільйонів гривень ще 2020-го, але дотепер не можуть забезпечити доставку до лікарів.


Замість цього свої гроші витрачають лікарні – вони купують ті ж маски, комбінезони та інші засоби захисту, які їм уже оплатили.

Про те, який висновок потрібно зробити із спалаху коронавірусу в Івано-Франківську та як можна виправити ситуацію, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


«Просто розслабилися»: чому медики досі не отримали закуплені засоби захисту

В Україні щодня коронавірусом заражаються понад 100 медиків (дані НСЗУ). Вони до цього часу не вакциновані, тому від вірусу не захищені, навіть якщо вже перехворіли на коронавірус торік. Тут є дві проблеми: один лікар може заразити все відділення – лікувати пацієнтів буде нікому. Крім того, захворіти може й оточення медиків, пацієнти.

«Уже просто розслабилися. Маски на носі, у нас у місті вже навіть у магазинах ходять без масок. Ніби пандемії більше немає. Лікарі такі самі люди. Не потрібно думати, що ми особливі. Навіть мої колеги вже перестали реагувати на зауваження: масками прикривають тільки рот», – розповідає OBOZREVATEL лікар-інфекціоніст у Харкові.

В Україні тільки 17 лютого Кабінет міністрів ухвалив рішення ввести адаптивний карантин і посилити контроль. Ситуація в Івано-Франківську повинна протверезити й лікарів, які перестали стежити за власною безпекою, і всіх українців. Пандемія не закінчилася. Друга, третя і четверта хвиля можуть бути ще більш жорсткими. І поки в країні немає вакцини, поки не виробився колективний імунітет проти коронавірусу, кожен перебуває в небезпеці.

«Пани б’ються – у холопів чуби тріщать»: як медиків залишили без оплачених коштів захисту

Міністерство охорони здоров’я ще минулого року через держпідприємство «Медзакупівлі» придбало у виробників засоби індивідуального захисту на сотні мільйонів гривень. Зараз уся ця продукція припадає пилом на складах. OBOZREVATEL поспілкувався з кількома виробниками, вони підтвердили: готові віддати товар або навіть доставити його в будь-який момент, а те, що їхні склади зайняті, не дає можливості ефективно користуватися власними площами.

«Знаєте, як кажуть: «пани б’ються – у холопів чуби тріщать». Так і зараз, там на рівні МОЗ і «Медзакупівлі» є розбіжності. А в підсумку просто бачимо хаос: лікарні тепер витрачають свої гроші – які могли б витратити на кисень для хворих, на обладнання палат – на ті ж засоби захисту, які їм уже купили», – розповідає представник однієї з компаній.

Як кажуть джерела в Міністерстві охорони здоров’я, через брак коштів у бюджеті думають витратити на доставку засобів захисту кредитні гроші за програмою співпраці зі Світовим банком. І це тоді, коли самі постачальники кажуть «ми готові доставити».

І якщо найближчим часом вище керівництво держави, МОЗ та «Медзакупівлі» не створять ефективну систему закупівлі й доставки засобів захисту, кількість захворілих медиків тільки збільшуватиметься. А в спорожнілих лікарнях рятувати «важких» пацієнтів буде нікому …

Залиште свій коментар