Нові тести на коронавірус: що потрібно знати і в чому різниця

Нові тести на коронавірус: що потрібно знати і в чому різниця

Які тести на коронавірус здавати? Що вони повинні показати? Які надійніші і чому? Подібними питаннями сьогодні задаються тисячі людей в Україні. А в світі, тим часом, з’являються все нові і нові методи тестування на коронавірус, частина з яких або вже доступна, або буде доступна в нашій країні найближчим часом. Тому УНН зібрав всю важливу інформацію щодо COVID-тестування в одному матеріалі.

У світі існує вже більше 300 різних тестів на визначення в організмі людини коронавіруса SARS-CoV-2. Але найпопулярніші з них умовно можна поділити на чотири групи.


1) Тестування методом реакції нейтралізації. Такий вид тестів на виявлення «ковід» в Україні не проводять. Він вважається хоч і найточнішим, але в той же час найдорожчим і недоступним. Для його проведення працювати доводиться з живим вірусом, який спочатку виділяють і потім нейтралізують в лабораторних умовах.

2) ПЛР — тестування ПЛР (полімерно ланцюгова реакція) — визначає генетичний матеріал вірусу в слизових людини. Для такого дослідження у пацієнта береться мазок з носоглотки або проводиться забір так званого «легеневого бульйону» (в Україні не проводиться).

Для того, щоб отримати результат, РНК вірусу трансформують в ДНК. І якщо отримане ДНК збігається з ДНК вірусу — результат тесту вважається позитивним. Цей метод дослідження, на відміну від методу реакції нейтралізації, не можна називати прямим, адже відбувається трансформація вірусу.


ПЛР-тестування — це дуже трудомісткий процес, який вимагає висококваліфікованих фахівців і спеціально обладнаних лабораторій. Також необхідний дозвіл на роботу з вірусами і суворе дотримання вимог біобезпеки.Перевага ПЛР-тестів в тому, що вони мають високу чутливість: дозволяють визначити до 30 зразків РНК вірусу в стандартній одиниці проби. Але, не дивлячись на свою популярність, цей метод все ж має похибки. За різними оцінками вони можуть становити 25-30%. Мова, в першу чергу, про хибнопозитивні результати.

Читайте також:   Україна перебуває на межі другої хвилі коронавірусу, - президент

3) Тести на виявлення антигену. Їх можна назвати останньою тенденцією, освоюваною сьогодні різними країнами світу в частині діагностики «ковіда». Існує три методи виявлення антигену: імунохроматографічний (експрес-тести), імуноферментний і імунохемілюмінесцентний (ІХЛА).

Такі тести виявляють в організмі людини антигени з яких власне і складається сам коронавірус. Всього, на сьогодні, відомо чотири антигени SARS-CoV-2.

4). Серологія «ковід» — виявлення антитіл до вірусу в організмі людини. Може здійснюватися за допомогою імуноферментного методу, ІХЛА або ж імунохроматографії (експрес-тести).

Серологічний тест виявляє антитіла IgА, IgM або IgG. Перші два вказують на те, що людина зараз хвора. Причому імуноглобулін А починає вироблятися в організмі людини раніше за інші — на 3-5 день хвороби. А ось імуноглобулін G з’являється в крові пацієнта після того, як він вже перехворів «ковідом» і, по суті, показує наявність виробленого імунітету до вірусу.

Крім того, сьогодні існують тести, які визначають окремо кожне антитіло, а є ті, що визначають їх сумарно. Останні — більш точні. І перші і другі доступні сьогодні в Україні.

Серед переваг серологічного тестування — доступність (дешевше, ніж ПЛР), швидкість (результат можна отримати в той же день) і точність.

Повертаючись до тестів на визначення антигену, які останнім часом виявилися в епіцентрі медійної уваги, пояснимо, чому вони відрізняються, залежно від використовуваного методу діагностики.

«Антигенний» експрес-тест (імунохроматографічний метод) проводять приблизно так само, як і ПЛР — необхідний мазок з поверхні слизових пацієнта, також підійде слина. Саме такі тести недавно схвалив ВООЗ, хоча медики поки не поспішають у своїх остаточних висновках щодо їх точності і поки все ще продовжують вивчення цього питання.

Читайте також:   В Україні вперше понад 3 тисячі хворих на COVID-19 за добу: статистика МОЗ на 11 вересня

Для проведення «антигенного» тесту на основі імуноферментного методу аналізу необхідний забір крові або мазок з поверхні слизових. При цьому забір крові дає значно меншу ймовірність похибки.

В цілому «антигенні» тести вже називають своєрідними «замінниками» ПЛР. З їх допомогою планується в рази збільшити число тестованих. І сприяти цьому наміру, щонайменше, повинна їх цінова доступність і висока швидкість. Більш того, такі тести «здатні» виявляти інфікованих «ковід»-пацієнтів на ранній стадії зараження — буквально з першого дня.

В Україні експрес-«антигенних» тестів (імунохроматографічний метод) поки немає. Однак, на рівні Міністерства охорони здоров’я вже ведуться розмови про можливість їх закупівлі у іноземних «колег».

Що стосується  «антигенного» тесту на основі імуноферментного методу, то такий недавно розробили українські вчені, і зараз він проходить верифікацію в ЦГЗ МОЗ.

Резюме:

З огляду на таке різноманіття, і ямі пацієнтам є з чого вибрати. Експерти ж, в один голос твердять, що наука не стоїть на місці, і тому в найближчі рік — два, тести на коронавірус будуть не просто невід’ємною частиною нашого життя, але і «звичайною» справою. У багатьох країнах вже зараз вивчають можливості і методи проведення аналізів, наприклад, навіть в аптеках, не кажучи вже про лабораторії і лікарні.

Але, головне, все ж постаратися не захворіти. І з цією метою категорично не рекомендується нехтувати засобами індивідуального захисту і соціальною дистанцією.

Залиште свій коментар