«Найскладніше — виносити загиблих»: морські піхотинці про операцію у Кринках

«Найскладніше — виносити загиблих»: морські піхотинці про операцію у Кринках

«У Кринках жити можна — вийти не можна», — так кажуть морські піхотинці про операцію на лівобережжі Херсонщини.



Донедавна розповідати про неї було не можна — тамтешні події були засекречені. А розповідати є про що, адже це унікальна річкова операція.

«У Кринках у нас була криниця, з якої набирали воду то ми, то вони. Щоб пройти до криниці, довелося йти на штурм. Це їхня територія була, нас крили. Хтось підбігав до кринички, обережно набирав воду. Коли ми їх уже вибили, вони наостанок просто вкинули туди “двохсотого” — щоб отруїти воду, щоб не дісталася нам».


Це один з епізодів, який пригадує Віталій — морський піхотинець із 35 бригади. Він статечний бородань, для якого операція на лівому березі Херсонщини стала першою, у якій він брав участь. А для Збройних сил України вона стала однією з найскладніших.

Там не буває такого, що минув день — і ти ні в кого не стріляв, або в тебе не стріляли. На інших напрямках штурмові групи заходять на два–три дні, ідуть на штурм, а потім їх міняють, аби вони пішли на відпочинок. Тут такого немає. Так, тебе змінять — але це буде хата за сто метрів від місця штурму. І ці штурми дуже інтенсивні. У нас були штурми по чотири години поспіль.Віталій, морський піхотинець

Але найскладніше, за словами морських піхотинців, — не безпосередньо бої у Кринках, а переправа через Дніпро.


Віталій тричі ходив на човнах у Кринки. Першого разу провів там 27 днів. Коли він вирушив туди вдруге, не одразу впізнав село — через обстріли воно змінювалося щодня. Зараз від Кринок залишилися самі руїни. Це ускладнює і без того надзвичайно небезпечну операцію на Дніпрі.

  • Морський піхотинець 35 бригади
  • Морський піхотинець 35 бригади
  • Морський піхотинець 35 бригади
  • Морський піхотинець 35 бригади

Військовий, на ім’я Олександр, пояснює нам, що вони принаймні заходили на обмежений час — для штурмів. А от «човнарі» мали плавати туди щодня, ще й за одним і тим самим маршрутом, який росіянам був гарно відомий.

Кринки — це найскладніша операція, яка була на моїй практиці. Через поле бою, через умови битв, через подолання водних перешкод. Небагато армій воювали в річках. Це унікальний досвід. Олександр, морський піхотинець

«Коли ти заходиш у Кринки, ти розумієш, що це не на два дні, не на три, не на тиждень; коли ти сідаєш у човен, то розумієш: це щонайменше місяць», — каже Віталій.

Штурми у Кринках відбуваються щодня. За словами Віталія, під час його перебування на лівому березі «не було такого, що ти ні в кого не стріляв або в тебе не стріляли».

Окупанти за час операції з жовтня 2023 року детально вивчили маршрути, якими сплавляються морські піхотинці, та пристріляли всі шляхи. Через це евакуація поранених може розтягуватися на тижні.

Тільки хлопців наших шкода. І дівчинка наша там полягла — на позивний Отаман. Кілька днів тому я почув, як хлопець, який уже три роки на великій війні й пройшов визволення Херсонщини та Старомайорськ, кричав, коли загинув його побратим.Віталій, морський піхотинець

У цьому репортажі морські піхотинці 35 бригади діляться з hromadske раніше неоприлюдненими деталями операції на лівому березі Дніпра.

Залиште свій коментар