Абсолютно нова схема шахрайства в Україні: будьте обережні

Абсолютно нова схема шахрайства в Україні: будьте обережні

В Україні почала діяти абсолютно нова схема шахрайства за допомогою QR-кодівВ Україні з’явилася абсолютно нова схема обману. Раніше вона була широко поширена тільки в європейських країнах, але окремі випадки почали фіксувати в українських торгових точках.

Для обману шахраї використовують QR-коди, і з їх допомогою вони заражають телефони вірусом. Завдяки цьому вірусу аферисти отримують доступ до соціальних мереж і банківських програм. Детальніше про нову схему розповіли в матеріалі OBOZREVATEL.


Як розповіла заступник директора ЕМА Олеся Данильченко, останнім часом почастішали випадки шахрайства з використанням QR-кодів. До неї нещодавно звернулися представники кіберполіції з приводу консультацій у цій сфері.

Вона зазначила, що через карантин багато торгових точок стали використовувати безконтактне меню з QR-кодами. Ця практика хороша в умовах пандемії, але може призвести до збільшення випадків шахрайства.


«Я чула про такі випадки в Європі. У нас це поки не поширено», — сказала Данильченко і додала, що говорити про масову практику таких афер в Україні поки рано.

Схема досить проста і схожа на ту, коли українцям пропонують перейти по шкідливим посиланням або завантажити в телефон спеціальний додаток. Зараз замість цього шахраї використовують QR-код.

Де існує найбільша небезпека:

Шахраї залишають листочки з QR-кодами на стовпах, в кафе і ресторанах (щоб відвідувачі прийняли їх за меню).

Українець переходить по посиланню в QR-коді й або відразу потрапляє на шкідливий сайт, або отримує пропозицію завантажити будь-який додаток.

Після згоди відкрити або завантажити програму, телефон заражений вірусом. Він може заблокувати різні додатки, вкрасти вже збережені паролі, доступ до соціальних мереж.

Мета шахраїв завжди одна – отримати доступ до коштів, зламати пошту, банківські програми, зняти кошти з рахунку.

Як себе убезпечити

Зчитувати QR-код тільки в тому випадку, якщо ви знаєте, хто його розмістив, і ви впевнені в його правдивості.

Перевіряти перед прочитуванням, чи не наклеєний на QR-код інший, за допомогою наліпки.

Не завантажувати файли з будь-яких сайтів з кодом. Не зчитувати коди зі стовпів, в метро, рекламних листівок, які вручили на вулиці.

Залиште свій коментар