Локдаун шириться по Україні. У «червону» зону потрапили вже 15 областей: правила та обмеження
У «червоній» зоні карантину в Україні станом на сьогодні знаходяться вісім областей. Але вже з 30 жовтня в цьому рівні буде вже 15 регіонів.
Детальніше про те, де і які обмеження вводять — в матеріалі РБК-Україна нижче.
«Червона зона» розширюється
Першою областю, що потрапила в «червону» зону стала Херсонська. Там діють максимальні обмеження з 15 жовтня. Введення карантинних перевірок спровокувало транспортний колапс — перевізники почали відмовлятися виходити на маршрути через штрафи.
Далі карантин посилили в Одеській, Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях. Крім загальних обмежень, рекомендованих Кабміном, в Запорізькій області також додали і свої — вони торкнулися міського транспорту. Так, у містах Запорізької області від пасажирів вимагають COVID-документи.
Зазначимо, після посилення карантину в областях «червоної» зони почали фіксувати добові рекорди за кількістю вакцинованих.
Наступним регіоном, що потрапив в «червону» зону стала Сумська область, а останніми в цей рівень перевели Миколаївську і Житомирську області.
Сьогодні ж Нацкомісія з ТЕБ і НС прийняла рішення перевести ще сім областей в «червону» зону. Таким чином, з 30 жовтня в «червоній» зоні будуть вже 15 областей:
- Херсонська,
- Одеська,
- Запорізька,
- Донецька,
- Дніпропетровська,
- Сумська,
- Миколаївська,
- Ровенська,
- Житомирська,
- Івано-Франківська,
- Київська,
- Луганська,
- Хмельницька,
- Чернігівська,
- Львівська.
Правила «червоної» зони
У «червоній» зоні діють обмеження, як під час локдауну — заборонена робота закладів громадського харчування, ТРЦ, кінотеатрів, театрів, ринків, спортзалів, фітнес-центрів. Також заборонені і масові заходи.
Обмеження не поширюються на роботу продуктових магазинів, аптек, АЗС, пошти, банків, ветклінік.
Важливою відмінністю «червоної» зони цього року є те, що обмежень можна уникнути. Для цього необхідна 100%-а вакцинація двома дозами («зелений» COVID-сертифікат). Так, наприклад, кафе зможе працювати в «червоній» зоні, якщо всі співробітники і відвідувачі вакциновані. Альтернативою вакцинації може бути негативний ПЛР-тест або тест на антиген, але діють вони лише 72 години.
За дотриманням правил стежать правоохоронці, які влаштовують рейдові перевірки в місцях масового скупчення людей, а також у транспорті, кафе, ТРЦ. Порушникам карантину загрожує штраф.
Що з транспортом
З 21 жовтня в Україні діють нові правила для міжобласних перевезень. Так, пасажири літаків, поїздів і автобусів повинні бути вакциновані або мати тест. Це ж стосується і водіїв. На дітей обмеження не поширюються.
Зазначимо, відповідальність за наявність COVID-документів у пасажирів літаків і поїздів несе перевізник, а ось за проїзд в автобусі без сертифіката відповідає сам пасажир. Так, за проїзд в автобусі без COVID-документів пасажиру загрожує штраф 34 тисяч гривень.
Ці правила введені тільки для міжобласних перевезень і на поїздки по місту або в межах однієї області не поширюються. Разом з тим, влада на місцях може вводити додаткові обмеження, в тому числі і на міський транспорт, на свій розсуд.
Чи буде повний локдаун в Україні
У Кабміні неодноразово заявляли, що вводити повний локдаун в Україні не планують. Українців закликають вакцинуватися, щоб уникнути можливих обмежень.
Крім того, глава МОЗ Віктор Ляшко повідомляв, що локдаун в Україні оголошується тоді, коли всі області переходять в «червону» зону.
Експерти KSE, COVID-розрахунки якої враховує МОЗ, вважають, що ризик локдауну в Україні є, але не очікують переходу всієї країни в «червону» зону. Однак, в Київській школі економіки вважають, що регіони будуть перебувати в «червоній» зоні до січня 2022 року.