Зеленський доручив прищепити більшість українців до кінця літа. Чи реально повторити успіх Ізраїлю?

Зеленський доручив прищепити більшість українців до кінця літа. Чи реально повторити успіх Ізраїлю?

Президент України Володимир Зеленський поставив уряду завдання: до кінця літа вакцинувати більшість українців, щоб колективний імунітет отримало 70% населення.За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, є реальна можливість вакцинувати по 80-100 тисяч осіб у кожну добу. А міністр охорони здоров’я Максим Степанов і зовсім зазначив, що в разі відсутності проблем із поставками вакцини щеплення можуть отримувати до 400-500 тисяч громадян щодоби.

Такі заяви влади вражають, як і той факт, що зараз важко наблизитися навіть до показників у 10 тисяч уколів. То чи реально лише за три місяці кардинально виправити ситуацію і захистити українців від коронавірусу? Детальніше читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


Яка ситуація зараз?

Вакцинація в Україні почалася ще наприкінці лютого, але досі не вдалося зробити щеплення навіть першому мільйону громадян. А другу дозу і зовсім отримали тільки 695 осіб. Наприклад, за минулу добу було щеплено лише близько двох тисяч українців, а в низці регіонів – Вінницькій, Луганській, Херсонській областях та Києві – не вакциновано жодного. Хоч і бувають дні, коли кількість щеплень доходить до 60 тисяч на добу, вийти на стабільно високі показники важко. Таку хвилеподібну статистику OBOZREVATEL у МОЗ пояснили вихідними днями, зокрема з травневими і великодніми святами.


«На вихідних у нас працює менша кількість пунктів щеплень, менше лікарів і бригад. Тому така статистика», – уточнили в пресслужбі відомства.

За весь час прищеплювальної кампанії в Україні вакцинували 865 000 осіб

Степанов на брифінгу у вівторок, 11 травня, похвалився, що зусиллями команди МОЗ ситуація з поставками вакцин в Україні стабілізується. За останні 10 днів ми отримали 1 млн доз китайської вакцини компанії Sinovac. Усього з початку прищеплювальної кампанії в Україну завезли 1 184 000 доз вакцини, яких вистачить для 592 тисяч українців.

Із них:

  • 867 тисяч доз вакцини AstraZeneca (індійського та південнокорейського виробництва);
  • 200 тисяч Sinovac;
  • 117 тисяч Pfizer/BioNTech.

Всього до кінця року Україна розраховує отримати понад 30 мільйонів доз вакцин різного виробництва.

В Україні можуть робити по 100 тис. уколів, але є умови

Провідні лікарі України переконані: щодоби реально робити по 100-200 тисяч щеплень, адже це не якийсь новий незнайомий процес. Головне тут – мати достатню кількість вакцин.

«Вакцина вже є, і в принципі дуже скоро всі охочі зможуть зробити щеплення», – запевнив провідний анестезіолог України Сергій Дубров.

Вакцинація від коронавірусу

Виходячи з добових розрахунків у 200 тисяч щеплень, за місяць реально вакцинувати 6 мільйонів осіб. До кінця літа, а це три місяці, цифра може дійти до 20 млн, що в принципі становить половину населення країни.

Відома епідеміологиня Людмила Мухарська згодна з оцінкою колег-медиків. На її думку, 70% щеплених українців до кінця літа – цілком реальні цифри, проте за трьох умов:

  • достатня кількість вакцин для всіх охочих, а не тільки тих, хто підпадає під певну чергу;
  • бажання вакцинуватися;
  • пункти щеплення повинні бути значно мобільнішими, ніж зараз, і перебувати буквально в усіх напрямках;

«Навіть якби люди хотіли вакцинуватися – зараз для всіх охочих нічим. Ще 2-3 тижні тому, коли у нас було багато хворих, а щодня вмирало майже по пів тисячі людей, які бажають вакцинуватися, було більше. З іншого боку бачимо, що в чергу на вакцинацію записалося багато людей, але через брак вакцини реальної можливості зробити це у них немає. Це теж гальмує весь процес загалом. Україна в змозі робити по 100 000 щеплень на добу, проте варто впроваджувати сучасну логістику. У світі вакцинують прямо в машинах, метро, в розгорнутих прищепних пунктах при великих виставкових центрах. Адже якщо всі ці 100 000 прийдуть у лікарні – можливий великий спалах. Тому варто добре попрацювати», – підсумувала лікарка.

В Україні вакцинація йде черепашачими кроками, хоча в чергу на вакцинацію записалося вже більше ніж 531 тисяча осіб. Щоб виконати план президента, потрібно досягти успіху на всіх фронтах процесу імунізації. За нинішніх обставин вірити в те, що це вдасться, – не доводиться. З огляду на те, що навіть із дотриманням карантинних заходів у країні так і не змогли навести лад.

А тим часом в Ізраїлі, який вважають країною з найвищим рівнем вакцинації у світі, вже із середини квітня людям дозволили ходити по вулицях без захисних масок. В останній тиждень у них щодоби реєструють по 6-50 випадків інфікувань коронавірусом і лише по одній-дві смерті.

Залиште свій коментар