Затишшя перед бурею? Чому в Україні різко знизилася захворюваність на коронавірус і що думають лікарі

Затишшя перед бурею? Чому в Україні різко знизилася захворюваність на коронавірус і що думають лікарі

В Україні станом на 26 січня зафіксовано найнижчий показник добової захворюваності на коронавірус за останні п’ять місяців: виявлено 2 779 нових випадків. Водночас МОЗ відзвітувало, що тих, хто здолав COVID-19, стало більше на цілих 12,5 тисячі осіб.Деякі лікарі навіть заговорили, що пік епідемії нібито пройдено, а провідна інфекціоністка країни Ольга Голубовська розповіла, що в Києві вже закрили деякі відділення лікарень, де лікували пацієнтів із цією інфекцією.

Чи дійсно епідемія коронавірусу йде на спад або ж це затишшя перед бурею – розбирався OBOZREVATEL.


Кількість хворих зменшується, але радіти рано. Чому?

Добова захворюваність (офіційна) в Україні знижується з 28 листопада – тоді було встановлено останній негативний рекорд у 16 тис. 294 хворих.


Глава МОЗ Максим Степанов навіть зазначив, що відсоток позитивних тестів на коронавірус теж зменшився. Мовляв, якщо раніше цей показник тримався на рівні 34-35%, то тепер він у межах 21%.

За останню добу в Україні виявлено 2 779 тисяч хворих на коронавірус

Правда, лікарі радять звертати увагу на цифри щодобової госпіталізації, а не на ПЛР-тести, які в 30% випадків показують помилковий результат. Але навіть і цей показник у період посиленого карантину впав удвічі: з 3 тисяч до 1,5.

Статистика хворих на коронавірус в Україні зменшується з листопада
Статистика по поширенню коронавірусу в Україні з листопада 2020 року по січень 2021 року

Один із провідних анестезіологів України, професор Сергій Дубров у коментарі OBOZREVATEL підкреслив, що коронавірус усе ще поширюється й зовсім не заперечується ймовірність, що може завдати нового удару. Хоча місць у лікарнях тепер стало більше, ніж у листопаді-грудні.

«Нових випадків дійсно стає менше, але кількість госпіталізацій не змінюється. За 16 тис. у нас було 3 тис. госпіталізацій, а за 5 тис. хворих у лікарню потрапило півтори-дві тисячі. Але заповненість лікарень дійсно зменшилася і на сьогодні вона становить 25-35%.

У мене у 17-й (клінічна лікарня в Києві. – Ред.) під COVID-19 виділено 60 ліжок, із них зайнято 34. У 4-й лікарні з 400 ліжок зайнято 100. Кількість хворих дійсно менша. Але ми не знаємо, що буде через місяць-два або навіть через два тижні. Плани-прогнози не працюють. Восени говорили, що в січні-лютому в нас буде по 20 тисяч хворих, але як бачите, такого немає», – зазначив лікар.

Так само він звернув увагу, що з лікарень часто виписують кисневозалежних пацієнтів, навіть коли рівень сатурації нижче ніж 80%. Але робити цього категорично не можна. Є й ще один момент, який впливає на заповненість ліжко-місць і статистику щодо тих, хто одужав: часто пацієнтів, які побороли коронавірус, переводять в інші відділення доліковувати наслідки й ускладнення хвороби.

Можна розслабитися, але з рукою на пульсі?

Лікар-інфекціоніст із 4-ї лікарні Євген Дубровський, спираючись на думку аналітиків, теж припустив, що переломний момент епідемії позаду. Мовляв, перехворіла величезна кількість населення, тому колективний імунітет стає реальністю. Але водночас розслаблятися ніхто не збирається, адже попереду весна та потепління, коли вірусу розповсюджуватися набагато легше, ніж у мороз.

По Києву закривають відділення для лікування коронавірусу через низьку заповнюваність

«Розслаблятися дуже рано, досвід країн Євросоюзу показує: після переломних моментів і зниження поширення йде нова хвиля. Постійно варто тримати руку на пульсі. Поки що в багатопрофільних лікарнях, де ліжко-місця були перепрофільовані під COVID-19, якусь їхню кількість можна повернути до нормальної роботи. Але точно не закривати і бути готовими повернути їх назад у будь-який момент. Усе дуже нестабільно, невідомо, як вестимуть себе нові штами і чи будуть люди заражатися повторно. У ситуації з коронавірусом щось прогнозувати просто нереально», – підсумував Сергій Дубров.

Вірус «подорожуватиме далі»

А ось українська лікарка-пульмонологиня Світлана Гук вважає, що після закінчення посиленого карантину зростання захворюваності збільшиться. Поки не буде колективного імунітету, інфекція «подорожуватиме» в суспільстві. Пандемія сама по собі не подолана, а тільки розтягнута в часі через карантини, сказала вона в ефірі телеканалу Obozrevatel TV.

Схожої думки дотримуються і в Міністерстві охорони здоров’я, не заперечуючи ймовірності нової хвилі коронавірусу в лютому-березні, коли в Україні традиційно зростає поширення ГРВІ та сезонного грипу. Поки що там налаштовані на посилення інфекції, але як буде – ніхто не знає.

У МОЗ не відкидають нової хвилі коронавірусу в лютому-березні

Якщо підсумувати, то, по суті, найскладніші місяці жорсткої боротьби, здається, позаду. До тепла, коли вірус має зменшити свою агресивність (судячи хоча б за його циркуляцією влітку минулого року. – Ред.) залишилося протриматися два місяці. Уже влітку, якщо з боку COVID-19 не буде непередбачуваних сюрпризів, має стати легше. Ольга Голубовська, наприклад, вважає, що інфекція стане сезонною і сконцентрується на групах ризику та людях похилого віку.

Залиште свій коментар