«Зачистка» Алмати, російські війська і НC по всій країні: що відбувається в Казахстані

«Зачистка» Алмати, російські війська і НC по всій країні: що відбувається в Казахстані

Протести в Казахстані тривають вже п’ятий день. Мітинги, що почалися через різке підвищення ціни на газ, переросли в масштабні протести по всій країні. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся за допомогою до ОДКБ, у складі якої Росія.



Детальніше про ситуацію в Казахстані 6 січня — в матеріалі РБК-Україна нижче.

Що відбувається в Казахстані 6 січня

  • У Казахстані запроваджують держрегулювання цін на ключові товари, зокрема на газ. Крім того, на півроку вводиться заборона на вивезення за кордон великої та дрібної рогатої худоби, а картоплі та моркви — на три місяці.
  • Таджикистан у рамках місії ОДКБ має намір відправити до Казахстану близько 200 військових.
  • Вірменія направляє до Казахстану 70 військових у рамках миротворчих сил ОДКБ. Також у країну своїх військових направить і Білорусь.
  • Токаєв дав ряд доручень для врегулювання ситуації. Зокрема, він розпорядиться створити спецкомісію для виявлення причин подій, що відбулися, встановлення та притягнення до кримінальної та адміністративної відповідальності всіх винних.
  • Росія направила підрозділи і військові частини Повітряно-десантних військ до Казахстану. Вони увійшли до складу миротворчої групи від Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). У складі організації Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизія, Росія і Таджикистан.
  • В Алмати проходить «зачистка», поліція повідомляє про десятки загиблих.

Протести в Казахстані: що сталося

Протести в Казахстані почалися 2 січня через підвищення цін на автомобільний газ -ціни зросли в два рази (з 60 до 120 тенге за літр). Після цього почалися перші протести в Мангістауській області. На тлі протестів влада пообіцяла переглянути рішення і знизити ціни, проте протести це не зупинило. На третій день протести стали загальнонаціональними, а у протестувальників з’явилися і політичні вимоги. Зокрема, зміна влади і відсторонення колишнього президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, який був на той момент довічним главою Ради безпеки країни.


Влада країни пішла на поступки і президент оголосив про відставку уряду, але протести не вщухали. Президент країни Касим-Жомарт Токаєв 4 січня виступив з першим зверненням до народу, в якому заявив, що «влада не паде». А вже 5 січня, у другому відеозверненні, він заявив, що займе пост глави Радбезу (замість Назарбаєва) і пригрозив жорсткими діями. По всій країні відключили інтернет, почалися перебої зі зв’язком.

5 січня «осередком» протестів стало місто Алмати, де протестувальники захопили мерію, департамент поліції та аеропорт. У місті весь день тривали сутички протестувальників з силовиками із застосуванням зброї. З’явилися повідомлення про десятки поранених. До вечора влада оголосила антитерористичну спецоперацію в Алмати і анонсувала «зачистку» міста. Місцевих жителів закликали не виходити з дому.


Токаєв також ввів надзвичайний стан, який має на увазі і комендантську годину, по всьому Казахстану.

Увечері 5 січня Токаєв звернувся за допомогою до ОДКБ. У складі цієї організації шість країн, в тому числі і Росія. У відповідь на запит Токаєва ОДКБ оголосила, що направить до Казахстану миротворчу місію. Від Росії в числі «миротворців» — десантники.

Залиште свій коментар