Яким чином поліція виявляє ухилянтів від мобілізації

Яким чином поліція виявляє ухилянтів від мобілізації

Коли людину зупиняє поліція на вулиці чи блокпості та повідомляє, що вона у розшуку через ухилення від мобілізації, це може викликати шок. Чи мають право поліція та ТЦК так діяти й що робити в такій ситуації?Про це розповів адвокат Руслан Ружицький.

Пів року тому Територіальні центри комплектування (ТЦК) знайшли новий спосіб впливу на тих, хто не з’являється за повісткою. Вони надсилають до поліції листи з проханням про розшук і доставлення таких осіб. На основі цих листів поліція вносить інформацію до бази даних АРМОР, що дозволяє їм оперативно виявляти ухилянтів.


Відповідно до п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабміну №1487, національна поліція за зверненням ТЦК може здійснювати адміністративне затримання та доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, зокрема, неявку за повісткою.

Неявка в ТЦК як підстава для розшуку

Часто такі листи від ТЦК базуються на безпідставних твердженнях, що особа не з’явилася за повісткою. Щоб неявка вважалася правопорушенням, повістка має бути вручена особисто під розпис або засвідчена актом з підписами свідків. На практиці ТЦК часто надсилає повістки поштою або залишає їх у поштовій скриньці, що не є належним врученням.


Поліція не завжди перевіряє, чи дійсно особа отримала повістку, і просто додає її дані до бази АРМОР. Далі поліцейські не займаються активним розшуком, а чекають на випадкові перевірки:

  • перевірка документів у перехожих на вулиці;
  • зупинка автомобіля за порушення ПДР;
  • зупинка на блокпостах;
  • перевірка перехожих на вулиці

Під час воєнного стану поліція може перевіряти документи у людей на вулиці. Але для цього потрібна законна підстава, наприклад, підозра у вчиненні правопорушення. Перевірка дотримання військового обліку не входить до таких підстав. Тому, якщо вас зупинили, спокійно вимагайте підставу для перевірки документів.

Перевірка водіїв

Якщо водій порушив правила дорожнього руху, поліція має право зупинити його і перевірити документи. В такому випадку відмовитися показувати документи складніше. Проте, якщо порушення не зафіксовано, а постанову винесли лише за відмову пред’явити документи, її можна оскаржити в суді.

Під час проїзду блокпостів поліція може зупиняти автомобілі, але це не завжди дає право перевіряти документи. Часто блокпости є імпровізованими й не мають законних підстав для зупинки авто.

Що робити, якщо при перевірці по базі АРМОР виявили, що людина в розшуку

Якщо вас затримують через розшук від ТЦК, важливо знати, що адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше двох місяців після виявлення правопорушення. Якщо пройшло понад два місяці, потрібно вимагати у поліції дату листа ТЦК і нагадати про ст. 371 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за незаконне затримання.

Як знятися з розшуку ТЦК в базі АРМОР

Щоб уникнути неприємностей через безпідставний розшук, можна подати запит до поліції й ТЦК з вимогою пояснити причини розшуку. Якщо підстав для розшуку не було, потрібно домагатися виключення своїх даних з бази АРМОР. У разі складнощів потрібно звернутися до адвоката для захисту своїх прав.

Залиште свій коментар