В Україні захотіли ввести податок на старі авто

В Україні захотіли ввести податок на старі авто

В Україні хочуть повернути збір за утилізацію старих автомобілів, проте тепер його доведеться платити безпосередньо власникам «залізних коней». Аналогічні заходи вже існують в Євросоюзі.З відповідною ініціативою виступив голова Державної екологічної інспекції (ДЕІ) Андрій Мальований, ідеться на сайті відомства. Так ДЕІ збирається боротися з негативним впливом автотранспорту на довкілля.

«Потрапляючи на звалища, вживані автомобілі спричиняють забруднення ґрунту свинцем, іржею, відпрацьованими мастилами. В Україні лише 5% автовласників віддають свої машини на утилізацію. Протягом 2020 року утилізовано лише 13 тисяч авто. Решта забруднюють навколишнє середовище на звалищах», – каже Мальований.


Він констатував, що утилізаційний бізнес в Україні не є високоприбутковим. І тому є дві причини:

  1. в країні немає розгалуженої мережі центрів для здавання і знешкодження використаних автомобілів;
  2. за цю послугу ще й необхідно доплачувати.

На цьому тлі головний екоінспектор України запропонував перейняти досвід ЄС. Серед відзначених ним механізмів:


  • фінансове стимулювання в разі покупки нової машини після належної утилізації старої;
  • стягнення утилізаційного збору після закінчення експлуатації автомобіля;
  • високі штрафи за порушення норм утилізації відпрацьованого «залізного коня»;
  • введення відповідальності для автовиробників щодо подальшого знешкодження відпрацьованого товару.

Мальований нагадав про ухвалення в першому читанні законопроєкту №2207-1д, який наблизить українську нормативну базу поводження з відходами до європейської. Зокрема, для автовиробників вводиться розширена відповідальність за використані авто та шини.

Новий утилізаційний збір в Україні – добре забутий старий

Раніше в Україні вже був утилізаційний збір. Але колишній механізм діяв інакше – тоді податком обкладалися автомобілі, які ввозилися в країну.

Спочатку його оплачували імпортери, але потім збір закладався в ціну машини для покупця. Податок становив до 60 тис. грн для легкових автомобілів залежно від новизни і об’єму двигуна, а також до 29,4 тис. грн залежно від новизни і маси.

Втім, механізм не проіснував і року – з початку вересня 2013-го до квітня 2014-го. Проти цього заходу виступила Світова організація торгівлі (СОТ), а також неодноразово збиралися мітинги під Верховною Радою.

Залиште свій коментар