В Україні хочуть підвищити виплати при народженні дитини до 50 тисяч: коли дадуть гроші і чи вистачить їх

В Україні хочуть підвищити виплати при народженні дитини до 50 тисяч: коли дадуть гроші і чи вистачить їх

В Україні хочуть збільшити виплату при народженні дитини до 50 тисяч грн, це майже на 10 тис. грн більше, ніж зараз. Відповідний законопроєкт розробило Мінісоцполітики. Навіть якщо процедура його розгляду і ухвалення пришвидшиться, то розраховувати на додаткові гроші українські сім’ї можуть не раніше ніж у 2022 році.



До якої суми і коли можуть зрости виплати, як їх видаватимуть та чи допоможуть вони батькам – з’ясовував OBOZREVATEL.

На скільки і коли можуть зрости виплати


Наразі в Україні виплата при народженні дитини складає 41 280 грн, відразу виплачується 10 320 грн, а решту сім’я отримує протягом 36 місяців рівними частинами (по 860 грн щомісяця). Урядовці пропонують підвищити розмір допомоги, адже вона не переглядалася з липня 2014 року.

Законопроєктом передбачається:


  • з 2022 року у разі народженні першої і кожної наступної дитини надавати допомогу в розмірі 50 тис. грн. Одноразова виплата складатиме 25% від суми (12 500 грн), а решта виплачуватиметься протягом наступних 36 місяців рівними частинами (1 041 грн);
  • з 2023 року проводити щорічну індексацію виплат (грудень порівняно з груднем попереднього року).

Якщо документ ухвалять, то автоматично збільшиться і виплата у разі всиновлення дитини, адже вона встановлюється на рівні розміру допомоги при народженні. Окрім того, в законопроєкті залишається допомога у вигляді «пакунку малюка», який має надаватися протягом 30 днів після пологів.

«Пакунок малюка прикріплений до мінімумів на дітей. Тобто, з підвищенням виплат він не стане меншим. Хіба що треба буде вносити зміни до закону, але наврядчи Верховна Рада погодиться погіршувати стан. Це різні типи допомоги. Гроші є гроші, а «пакунок малюка» це страховка, що після пологів і до одного року є базовий набір для дитини», – зазначила нардепка Євгенія Кравчук.

Чи допоможуть утримувати дитину додаткові 10 тис. грн

Наразі в Україні державну допомогу сім’я отримує не відразу, а частинами. Це зумовлено тим, що при народженні дитині потрібно купити набагато більше речей, зокрема, ліжечко, візок, ванночку тощо. А вже наступні три роки батьки отримують щомісячну допомогу, яку можуть використовувати на харчування і дитячі засоби особистої гігієни. Зараз батьки отримують щомісяця 860 грн і запевняють – грошей не вистачає.

«Я в декреті, працює лише чоловік. Ліжечко і візочок нам подарували батьки, тому ми не тратилися. Дитині лише чотири місяці, я годую сама. Тому впринципі купуємо ми лише підгузники, одноразові пелюшки і одяг. Але самих підгузників треба мінімум по пачці на тиждень. Ми беремо Huggies, а це десь 250-300 грн за пачку 40 штук, якраз десь на тиждень вистачить», – розповіла молода мама Олена Головата.

OBOZREVATEL порахував скільки в середньому потрібно витрачати на дитину на місяць. Дитячі товари розподіляються за віком і вагою дитини. Якщо новонароджене немовля, то їсть відповідно менше суміші, а от підгузників витрачає більше – змінювати вдень треба кожні три-чотири години.

Загалом дитина від першого дня життя до півроку вимагає щомісяця:

  • близько 160 штук підгузників (щонайменше 4 пачки по 40 штук),
  • в середньому 8 пачок каші (по дві пачки на тиждень), якщо малюк не перебуває на грудному вигодовуванні. Починаючи з 6 місяців дитині можна вводити прикорм і кількість їжі збільшується.

Найдоступнішим є дитяче харчування «Малютка», в середньому пачка коштує 75 грн. Відтак, на місяць потрібно 600 грн. Якщо розглядати товари дорожчі, то харчування Nestogen обійдеться щонайменше у 195 грн за пачку, відтак на місяць потрібно 1560 грн. Підгузники Pampers на місяць обійдуться в середньому у 640 грн, а фірми Huggies у 1000 грн.

Тому, батькам на засоби гігієни і харчування потрібно витратити щонайменше 1 240 гривень, якщо обирати найдоступніші товари. Це з урахуванням, що кашу заварюватимуть на воді. Молоко на місяць обійдеться у 375 грн, якщо використовувати по 0,5 літра на день. Однак, починаючи з шести місяців дитина потребуватиме різноманітнішого харчування і витрати доведеться збільшити.

Мінімальні щомісячні витрати на дитину в Україні .

Наразі батьки стверджують, що в середньому на новонароджену дитину витрачають три тисячі на місяць. Допомоги від держави вистачає на тиждень, не більше. І навіть якщо виплати зростуть, то додаткові 180 грн на місяць не перекриють всі витрати на дитину.

«У нашій сім’ї на дитину витрачалося щонайменше 3 тисячі грн на місяць. Це з урахуванням того, що спершу я годувала сама. Суміші ми потім обирали за ціновою політикою, спершу користувалися «Малюткою», але вона не підійшла, довелося купувати дорожчі. Щоб утримувати сім’ю, а у нас є ще старший син, я побула в декреті не довго і повернулася на роботу», — розповіла Людмила Ткаченко.

Якщо ж у родини труднощі з грошима, то в інтернеті, зокрема, у чатах для молодих мам, є ціла низка порад, як зекономити на дитині. Пропонують відмовитися від підгузників і використовувати старий перевірений метод – пелюшкиабо марлі. Але вдаватися до таких методів молоді мами не поспішають, адже це забирає багато часу і створює дискомфорт.

Можливо, батькам в Україні не доведеться шукати альтернативу комфортному догляду за дитиною. Адже з точки зору розрахунків державні виплати можуть наблизитися до мінімального рівня, який потрібен дитині на місяць – на харчування та засоби гігієни. Держава може надавати 1 041 грн, а мінімальний набір обійдеться у 1 240 гривень.

У Раді проти і справа не в бюджеті

Про те, що підвищення виплати при народжені не допоможе українським родинам впевнені у парламенті. Тому, після того як законопроєкт внесуть на розгляд до ВРУ невідомо чи взагалі у нього є майбутнє. В коментарі OBOZREVATEL голова комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, нардепка і мама чотирьох дітей Галина Третьякова наголосила на важливіших речах для країни.

«Я вважаю, що бюджет має розподілятися наступним чином. Якщо ми увійдемо у бюджетне планування, то найперше – гроші на армію, бо ми маємо захищати кордон і життя людей в середині країни. Друге – фінансувати безпеку. Третє – виплати при народженні дитини це коли людина потрапляє в складні життєві обставини. Вже доказано, що ця виплата не допомагає демографічній ситуації», – сказала Третьякова.

За її словами, покращити ситуацію сімей в країні можна наступним чином:

  • податкова система повинна бути налаштованою на родину. Сума з прожиткового мінімуму, яка йде на дитину, має не оподатковуватися, а залишатися в домогосподарстві,
  • трудовий кодекс має захищати батьківство і материнство. Член родини, який пішов у декрет, повинен мати можливість повернутися до трудової діяльності,
  • варто розвинути дружню інфраструктуру для родини з дитиною.

Розкритикував законопроєкт і колишній міністр соціальної політики України Андрій Рева, який в коментарі OBOZREVATEL назвав таку ініціативу уряду «популізмом і піаром, який в результаті не вирішує нічого». Наразі документ розміщений для обговорення на сайті Федерації профспілок України.

Враховуючи критику з боку парламентарів існує ймовірність, що законопроєкт можуть не ухвалити. Не відомо і коли він потрапить на розгляд Верховної Ради. Попри те, що покращувати життя українських родин можна різними способами, додаткові 10 тис. грн наближають щомісячну допомогу держави до того мінімуму, який потрібен для утримання дитини.

Залиште свій коментар