В Україні почнуть вакцинувати дітей від коронавірусу: чому виникла необхідність і що кажуть лікарі

В Україні почнуть вакцинувати дітей від коронавірусу: чому виникла необхідність і що кажуть лікарі

На тлі стрімкого погіршення епідеміологічної ситуації українська влада заговорили про COVID-вакцинації дітей. І це не дивно, адже нові штами дедалі частіше вражають підлітків – вони хворіють у важкій формі і з довгостроковими наслідками, а іноді навіть доходить до летальних випадків.Чи небезпечний коронавірус для дітей, які країни вже ввели дитячу вакцинацію і що про це думають лікарі – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Як коронавірус б’є по українцях?


З початку вересня кількість хворих і госпіталізованих у країні стрімко зростає – якщо в червні лікарі фіксували по 500-700 нових випадків щодня, то зараз ця цифра перескочила за 20 тисяч. Рекордних показників досягла і смертність від цієї хвороби.

На цьому тлі в МОЗ заговорили про COVID-вакцинацію дітей від 14 років. «Розробляються документи щодо дітей-підлітків. Але це буде пізніше, тому що триває період оформлення документів – саме цей контингент необхідно вже сьогодні вакцинувати», – заявив глава Держпродпотребслужби Києва Олег Рубан.


Захворюваність на коронавірус в Україні.
Смертність від коронавірусу в Україні.

Схожу інформацію озвучив голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький. За його словами, загалом 15-20% із тих, у кого виявляють коронавірус щодоби сьогодні – діти.

«І це якраз специфіка Дельти. Це дуже погано, тому що діти зазвичай і маски не носять, бо треба було раніше, і діти до бабусь із дідусями їздять. Це проблема», – каже нардеп.

Коронавірус у дітей: головні питання

 • Заражаються діти коронавірусом?

На початку пандемії лікарі вважали, що діти не заражаються, але зараз ясно, що в них це відбувається точно так само, як і в дорослих. До того ж із приходом нової хвилі випадків зараження дітей стало більше. Фахівці пов’язують це з тим, що штам Дельта, який зараз поширився світом, активніше передається від людини до людини і швидше розмножується в організмі.

 • В Україні теж були випадки?

Наприклад, випадки масового зараження дітей Дельта-штамом фіксували в літньому дитячому таборі «Молода гвардія» в Одесі. Там коронавірус підтвердили у 50 дітей і трьох дорослих, у більшості з них – штам Дельта.

 • Випадки смерті теж були?

18 жовтня на Чернігівщині від ускладнень COVID-19 помер учень дев’ятого класу, а кілька днів тому в Тернопільській області від коронавірусу помер малюк, якому було всього три місяці.

У дітей, які перенесли COVID-19, діагностують нове захворювання
 • А як хворіють діти?

Коронавірус діти переносять по-різному, але найчастіше вони хворіють легко і без симптомів. Однак це не означає, що жодної небезпеки немає. Адже останнім часом лікарі діагностують у дітей, які перенесли COVID-19, нове захворювання: синдром мультисистемного запалення. Унаслідок нього дитина отримує високу температуру, знижений тиск і кисневу недостатність. У найважчих випадках відбувається відмова внутрішніх органів.

 • Чи можуть діти передавати коронавірус іншим?

Так, і це одна з головних небезпек. Адже діти можуть ставати універсальними переносниками: хвороба протікає без симптомів, отже, дитина несвідомо заражає оточення, наприклад, літніх бабусь і дідусів.

 • Вакцинація дітей стане обов’язковою?

Ні, поки що щеплення від коронавірусу людям молодшим ніж 18 років у нашій країні заборонено. Дозвіл можуть дати тільки в двох випадках: або для виїзду за кордон, або тяжкохворим дітям із супутніми захворюваннями. Якщо ж уряд схвалить новий документ, то вакцинувати підлітків будуть тільки на бажання.

Утім, влада може зробити щеплення від коронавірусу обов’язковим. Для цього COVID-вакцину потрібно внести в календар обов’язкових профілактичних щеплень. Наразі в цьому переліку: туберкульоз, гепатит, правець, кір, свинка та інші захворювання.

Як вакцинують дітей в інших країнах?

Єдиний препарат, схвалений у Європі та США для імунізації підлітків від 12 років – мРНК-вакцина від компанії Pfizer. Останні дані про клінічні випробування показують дуже хороші результати – 90-відсоткову ефективність у запобіганні коронавірусу в людей у віці 12-18 років. Це ж стосується і дитячого населення у віці від 5 до 11 років.

У травні американський регулятор дозволив використовувати вакцину Pfizer для дітей 12-15 років. Уже щонайменше одну дозу отримали близько 219 млн американців у цій віковій групі. І незабаром Білий дім має намір почати вакцинацію дітей від п’яти років. Застосування COVID-вакцини у підлітків дозволило також Європейське агентство лікарських засобів.

Вакцинація дітей

На початку червня влада Китаю схвалили екстрене застосування для дітей вакцини CoronaVac. Згідно з дослідженням, опублікованим у медичному журналі The Lancet, препарат показав високу ефективність під час випробувань серед дітей у віці від 3 до 17 років.

Також вакцинацію підлітків дозволили в таких країнах:

 • Португалія;
 • Куба;
 • Ізраїль;
 • Франція;
 • Іспанія;
 • Італія.

У березні 2021 року почалися випробування вакцини Pfizer / BioNTech окремо для трьох вікових груп: від 6 місяців до 2 років, від 2 до 5 років і від 5 до 11 років. За розрахунками розробників, з урахуванням третьої фази вакцина буде схвалена для дітей на початку – в середині зими.

Вакцину компанії Moderna в дозуваннях для дітей від 0 до 11 років і для підлітків від 12 до 17 років також почали тестувати з березня. Johnson & Johnson планує почати випробування зі старших підлітків, а потім протестувати свою однодозову вакцину на молодших дітях.

Свою позицію в питанні дитячої вакцинації змінила і Всесвітня організація охорони здоров’я. Якщо раніше вона заявляла, що щеплювати дітей і підлітків не варто через нестачу досліджень, то в оновлених рекомендаціях ідеться, що для вакцинації може бути використаний препарат Pfizer.

Що про це думають лікарі?

Українські фахівці, з якими поспілкувався OBOZREVATEL, підтримують ідею вакцинації дітей. Однак нагадують про недостатню кількість щеплених громадян серед груп ризику.

Доктор медичних наук, завкафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О.Богомольця Сергій Крамарєв вважає, що коронавірус «накинувся» на дітей із двох причин:

 1. Дельта-штам у кілька разів заразніший, ніж попередні штами.
 2. Певна частина дорослих або щеплені, або перехворіли, тому мають певний рівень імунітету. Тому стали хворіти діти, які не мають імунітету.

«У дітей, які потрапляють до нас у клініку, захворювання протікає важче, ніж у попередні періоди. Є і дихальна недостатність, діти частіше потрапляють в реанімацію. Вони часто потребують кисневої підтримки і навіть ШВЛ», – зазначив він, нагадуючи, що в дітей після коронавірусу може виникати системний запальний синдром.

Що ж стосується вакцинації, то лікар впевнений: «Спочатку треба захистити групи ризику, а потім щепити дітей, тому що все-таки діти легше хворіють, ніж дорослі. А групи ризику – це стаціонари, це смерті. Тому я вважаю, що всі сили повинні бути кинуті на це».

Лікарі нагадують про недостатню кількість щеплених громадян серед груп ризику

Докторка медичних наук Алла Волоха також констатує, що підлітки останнім часом стали хворіти набагато частіше і важче. За її словами, в такій ситуації необхідно швидко вирішити питання з щепленнями, щоб захистити дитяче населення від можливого важкого захворювання.

«Вакцинація має сенс, тому що дитяче населення є головною рушійною силою поширення COVID-19. Раніше коронавірус у дітей протікав безсимптомно і в легкій формі, часто їм не потрібна була госпіталізація. Вони переносили його на ногах, але, тим самим поширювали навколо себе вірус і заражали бабусь і дідусів. Але вплив Дельта-штаму стосується і дітей – це ми бачимо по заповнюваності ліжок «, – зазначив лікар-епідеміолог Андрій Александрін.

З огляду на активну мутацію і темпи поширення коронавірусу, українським батькам рано чи пізно доведеться задуматися про вакцинацію своїх дітей. Однак усе відбуватиметься поетапно: спочатку прищеплювати почнуть підлітків, а тільки потім, після отримання позитивних результатів, у програму включать представників молодшого віку.

Залиште свій коментар