УКРАЇНА НА ПОРОЗІ «ЖОВТОЇ» ЗОНИ: ЩО ЗНОВУ МОЖУТЬ ЗАБОРОНИТИ (ПЕРЕЛІК)
Цифри захворюваності на коронавірус в Україні стрімко повзуть вгору.
Ситуація з коронавірусом в Україні з приходом осені почала стрімко погіршуватися і регіони опинилися на порозі посилення карантинних обмежень. Уже від понеділка, 13 вересня, в Україні можуть ввести «жовтий» рівень епіднебезпеки, а у регіонах, де найгірші показники з коронавірусу, карантин можуть посилити ще більше.
ТСН.ua розповідає, що буде заборонено в регіонах, у разі введення «жовтої» зони карантину.
●«Жовта» зона карантину: коли вводиться
Про посилення карантину попередив українців міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, заявивши, що відповідне клопотання вже у Кабміні і рішення про нові обмеження може бути від 13 вересня.
Читайте також: як діяти вакцинованим від коронавірусу українцям, у разі контакту з хворим на COVID-19
За його словами, йдеться про переведення всієї України до «жовтої» зони. Уся територія країни одночасно повертається до “жовтої” зони, у разі, якщо 3 дні поспіль є одна з цих ознак на всій території України:
- кількість виявлених нових випадків COVID-19 на 100 тис. населення за останні 14 днів — понад 75;
- коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 — понад 4 %;
- кількість тестувань методом ПЛР та експрестесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення — менше ніж 300;
- наявності підстав для встановлення «червоного» рівня епідемічної небезпеки на території принаймні одного регіону.
Вже 8 вересня під час засідання уряду прем’єр Денис Шмигаль заявив, що Держкомісія з ТЕБ і НС повертається до режиму роботи регулярних засідань і найближчими днями відбудеться відповідне зібрання, на якому розглядатиметься встановлення «жовтого» рівня епідемічної небезпеки у всій країні.
На цьому ж таки засіданні очільник МОЗ Віктор Ляшко уточнив, що наразі в Україні є перевищення загально-національного індикатора позитивних тестів серед усіх протестованих, а також фіксується тенденція до збільшення госпіталізацій пацієнтів з COVID-19.
Які обмеження в «жовтій» зоні
«Жовта» зона передбачає обов’язкове дотримання маскового режиму, а також соціальної дистанції у 1,5 метра. Крім того, забороняється:
- проведення масових заходів за участю більш як 1 особи на 4 кв. м. площі будівлі або території,
- заповненість кінозалів та залів інших закладів культури понад 50% місць,
- заповненість спортзалів і фітнесцентрів не більше ніж 1 особа на 10 кв. метрів,
- пасажирські перевезення мають відбуватися тільки для пасажирів на місцях для сидіння.
Обмеження по часу роботи закладів відсутні. Слід зауважити, що в «жовтій» зоні громадський транспорт продовжує свою роботу у звичному режимі.
А от навчальні заклади зможуть не вводити «дистанційку» і працювати в очному форматі, якщо в закладі вакциновано від коронавірусу не менше 80% персоналу.
Що дозволяється у «жовтій» зоні
У разі переведення до «жовтої» зони на вході до закладів чи заходів має бути інформація про можливу кількість відвідувачів. Контроль повинен здійснювати власник приміщення або організатор події.
Читайте також: коли варто викликати «швидку» під час лікування COVID-19
Також дозволяється проводити масові заходи за участі більше 30 осіб. Не заборонено відвідування установ соціального захисту, в яких перебувають люди похилого віку, крім тих, що надають послуги кризово.
Ресторани, кафе, бари та їдальні можуть працювати. Також зберігаються обмеження «зеленої» зони.
Привілеї для вакцинованих громадян
На відміну від минулорічного локдауну, коли обмеження стосувалися всіх, цьогоріч вони можуть бути послаблені для вакцинованих українців. За словами головного санлікаря Ігоря Кузіна, для вакцинованих громадян планують ввести привілеї.
Наприклад, бізнес зможе працювати або не буде регулюватися кількість людей на один квадратний метр, якщо буде йтися про функціонування спортзалів. Такі норми будуть діяти як для вакцинованого робочого персоналу, так і тих людей, які відвідують заклад.
Крім того, очільник МОЗ Віктор Ляшко 8 вересня повідомив, що більшість карантинних обмежень не стосуватимуться вакцинованих українців. Зокрема для «жовтого» рівня буде достатньо однієї дози, а вже для «червоного» потрібен повний курс щеплення.
За словами Ляшка, заклади освіти у «жовтій» зоні не будуть переводити в онлайнформат за умови, що 80% педагогів мають щеплення від COVID-19 хоча б однією дозою.
Водночас у школярів довідок про результати ПЛР-тесту не вимагатимуть. Незмінною залишається перевірка температури перед початком уроків. Лише, якщо вона перевищена, потрібно буде зробити або ПЛР-тест або швидкий тест.
Зміни до адаптивного карантину
Для балансу між захистом населення від коронавірусу і його благополуччям МОЗ розробляє зміни до адаптивного карантину. Згідно з пропозиціями, в Україні введуть два різновиди внутрішніх «ковідних» сертифікатів: «зелений» і «жовтий». Перший буде доступним для громадян, які пройшли повний курс вакцинації, а другий — видаватиметься після першої дози.
ТСН.ua розпитав про COVID-сертифікати у проєктної менеджерки у Міністерстві цифрової трансформації Катерини Чорногоренко і у Міністерстві охорони здоров’я України. Що це за сертифікат і чи пустять з ним до Європи — читайте у нашому матеріалі.
Вже в ефірі «Право на владу» 9 вересня головний санітарний лікар Ігор Кузін попередив, що для посилення контролю за дотримання карантину Нацполіція проведе рейди, зокрема, щоб перевірити, чи носять українці маски у публічних місцях.