Україну накрили скандали через мовний закон: шпурляють дрібними грошима в обличчя, грубіянять і погрожують у соцмережах

Україну накрили скандали через мовний закон: шпурляють дрібними грошима в обличчя, грубіянять і погрожують у соцмережах

Після 16 січня, коли вся сфера обслуговування в Україні перейшла на державну мову, громадяни почали масово писати скарги про порушення. А в деяких містах розгорілися величезні скандали через те, що статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не дотримуються.

Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


Скандал в Одесі: погрожують підпалом через букву «ы»

В Одесі група містян повстала проти «Артелі «У Машковичів». Це кулінарія, яка готує страви єврейської кухні і доставляє їх по місту.

Співзасновниця закладу Ірина Машкевич на сторінці компанії у Facebook написала пост про свою продукцію. У ньому вона повідомила, що тепер вони будуть готувати хінкалі. Щоправда, написала текст українською, але використовуючи замість «і» російську літеру «и» (ы), а замість «и» – «ы» відповідно. Що й викликало шквал критики та обурення.


Такий текст з'явився на сторінці компанії

Патріотично налаштовані одесити подумали, що мову перекручували спеціально, щоб заодно висловити невдоволення введенням правил про обслуговування українською.

У господарів компанії своя версія того, що сталося.

«У мене на телефоні немає української розкладки, оскільки я абсолютно російськомовна людина. Хоча закінчила україно-англійську школу, і українську мову розумію і можу говорити, можливо, не дуже грамотно можу нею писати. І я написала текст по-українськи, але на російській розкладці телефону. Тепер мені пишуть у соцмережах удень і вночі погрози. Розповідають, що нас і підпалять, і до нас прийдуть. Але 90% пишуть без імен і прізвищ, із якимись іграшковими аватарками.

Розмістили десь мій номер мобільного, назвали мене нецензурно і закликали «бомбити» мене постійно. Ми вже написали заяву в ізраїльське посольство, щоб нас захистили, оскільки один із наших засновників – громадянин Ізраїлю. Так само я написала заяву в поліцію, але її чомусь передали дільничному. Це неправильно, тому що тут потрібна допомога і кіберполіції, щоб з’ясувати, хто це робить. Я тепер боюся не тільки за себе, але й за своїх дітей«, – розповіла OBOZREVATEL Ірина.

Засновники "Артелі" скаржаться на погрози

За словами власниці компанії, їй постійно пропонують допомогу місцеві депутати і просто люди.

«Розумієте, це була навіть не офіційна реклама. За рекламу Facebook потрібно платити гроші. А це був пост практично на моїй особистій сторінці для клієнтів, яких я поіменно знаю і з якими ми працюємо вже кілька років. Якщо ви подивитеся на наш товар, на банках із продуктами вказано всі дані про сертифікацію, і все виконано українською мовою. Ми дотримуємося законів», – каже Ірина.

Читайте також:   "Це бацила і хвороба": Мухарський пояснив, навіщо Україні відгороджуватися стіною від Донбасу


В офісі уповноваженого із захисту державної мови OBOZREVATEL сказали, що скарга на пост «Артелі «У Машковичів» до них уже надійшла: «Поки ми розбираємося з цією ситуацією. Як тільки будуть якісь висновки, то ми повідомимо».

Також там зазначили, що не будуть відразу карати штрафами власників закладу. А спочатку проведуть інформаційну роботу, щоб бізнесмени розуміли важливість дотримання закону.

В офісі уповноваженого кажуть, що після закінчення локдауну скарг буде більше

Українці з різних регіонів масово скаржаться на порушення

Також уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повідомив, що тільки в перші дні після набуття чинності 30 статтею Закону України до них надійшло 100 скарг.

Переважно українці скаржаться на сферу обслуговування. І Кремінь передбачає, що з відкриттям кафе та ресторанів після локдауну кількість скарг на ці сфери збільшиться.

Громадяни незадоволені й тим, що деякі сайти інтернет-магазинів досі не переведено на українську мову. Є скарги й на сферу освіти, транспорт.

Найбільше скаржаться на сферу обслуговування в Києві та Київській області, в Харкові, Одесі, Львові.

Найбільше скарг із Києва та Київської області

Вирішили мовчати і користуватися шпаргалками

«Я сьогодні брала каву в кіоску на вулиці в центрі Києва. Звернулася українською до продавця. Вона привіталася зі мною по-українськи і мовчки мене обслуговує. Думаю, зазвичай ця жінка балакуча. Питаю: «Що з вами, чому ви сьогодні навіть не посміхаєтеся?» Вона мовчить, дивно. Потім усе-таки сказала, що української не знає, говорить як «азіров», а господар попередив: якщо будуть конфлікти, то вижене. Ось вона і вирішила краще мовчати», – розповідає киянка Вікторія Чеховська.

А в Харкові касирам видали невеликі шпаргалки з перекладом основних фраз українською. Наприклад: «Чи потрібен вам пакет? Маленький, середній чи великий?»

Харківським касирам підготували шпаргалки

Прихильники російської мови просять говорити російською

Щоправда, серед покупців є й ті, хто вирішив, що не розуміє по-українськи.

«До нас у магазин регулярно приходить жінка, з якою я завжди говорила українською мовою. Тому що це моя рідна мова. Вона відповідала російською, і проблем не було.

Тут вона приходить, я ставлю їй запитання українською, а вона каже: «Я не розумію, розмовляйте зі мною російською». Я їй нагадала, що знайомі вже кілька років, і ніколи запитань не виникало. «А тепер виникли», – опирається дама. Ну, почала говорити з нею її рідною мовою, але тепер ми з нею вже дуже холодно розмовляємо», – розповідає продавчиня продуктового магазину в Харкові Оксана.

Із 16 січня сфера обслуговування перейшла на державну мову

Конфлікти через мову стають масовими

Свою історію розповіла й Катерина з Києва. Вона замовляла в інтернет-магазині письмовий стіл для дитини. «На сайті начебто все написано по-українськи. Дзвонить менеджер і починає розмову російською мовою. Я роблю зауваження, він нібито не розчув, продовжує тараторити своє. Я зупиняю його і кажу:» Я б вас попросила перейти на державну мову. Ви ж знаєте, що із 16 січня набув чинності закон. Тому будьте ласкаві». Молодик мнеться, потім каже, що сам навчався в Харкові, в російській школі і говорити українською йому дуже важко. Але ламаючи язик, якось усе-таки переходить, і ми з ним закінчуємо розмову. Наприкінці я йому кажу, що дуже вдячна за те, що він усе-таки погодився говорити по-українськи», – розповідає Катерина.

Читайте також:   Анічка може не зустріти свій 10-й день народження, мама благає про допомогу: "Я б їй серце віддала"

Але трапляються і конфлікти, коли менеджери або продавці не бажають говорити державною мовою.

«Мені на ринку в Києві на Лісовому продавчиня в обличчя жбурнула дріб’язок, коли ми з нею посперечалися через мову. Я наполягала, щоб вона говорила по-українськи, вона ж у сфері обслуговування працює. Вона накинулася на мене, мовляв, у труні бачила твою українську. Розірвала пакет із картоплею, не стала мені продавати і ще в обличчя дріб’язком кинула. Я вже не стала кликати поліцію, засмутилася. Продавці по сусідству не осмикнули її, стояли і дивилися», – каже пенсіонерка Валентина Павленко.

А киянину Олексію Пархоменку відмовили в обслуговуванні українською на заправці. «Я заїхав на одну заправку відомої мережі. І заправник, який вставляє «пістолет» у бак, почав зі мною розмовляти російською мовою. Я кажу, що, мовляв, давайте дотримуватися закону. Він уже вчора набув чинності, ви ж чули. Він почав грубіянити, мовляв, української не знає, а що, хіба ви не зрозуміли, я про омивач вас запитав. Слово за слово, ми посварилися, я викликав його керівництво. Щоправда, його менеджер одразу вибачився, сказав, що з працівником проведуть бесіду. Скаржитися я не став, але більше до них не поїду», – сердиться Олексій.

В офісі уповноваженого із захисту державної мови нагадують, що українці можуть звертатися зі скаргами до них. Щоправда, спочатку потрібно спробувати вирішити конфлікт на місці з керівництвом компанії або їхнім представником. Якщо вам не пішли назустріч, тоді потрібно звернутися в офіс уповноваженого.

Зробити це можна двома способами. Або надіслати лист за адресою 01001, Київ, Музейний провулок, 12. Або надіславши листа електронною поштою skarha@mova-ombudsman.gov.ua.

Також можна зайти на сайт уповноваженого https://mova-ombudsman.gov.ua і заповнити там спеціальну форму.

Залиште свій коментар