Українцям роздають гроші під 266 190% річних: скільки насправді доведеться заплатити за швидкі кредити

Українцям роздають гроші під 266 190% річних: скільки насправді доведеться заплатити за швидкі кредити

В Україні швидкі мікрокредити видають під десятки і сотні тисяч річних (реальна відсоткова ставка). У самих організаціях заявляють: Нацбанк змушує показувати такі ставки, але насправді стільки платять нібито лише злісні боржники.Здебільшого через відсутність жорстких обмежень позики перетворилися на шлях до боргової ями. Після позики незначної суми за затримку з поверненням грошей доведеться віддавати в десятки разів більше.

Про те, скільки насправді доводиться платити за мікрокредити в Україні, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


Видають гроші «задарма» під 266 190% річних

Із 2021 року Національний банк змусив усі мікрофінансові організації публікувати в умовах кредитування реальну річну ставку. Вона містить всі платежі за умови, якщо взяти гроші зараз, а повернути рівно через рік. Туди, зокрема, внесені й усі штрафні санкції, пені.


Щоб «заховати» інформацію, багато компаній розміщують її на сайтах у тих розділах, які вкрай складно відшукати. Інші ж відразу роблять уточнення: стільки платити не доведеться, але ось Нацбанк вимагає.

«Можливо, пізніше НБУ перегляне підхід до розрахунків для миттєвих короткострокових кредитів. Але поки цього не сталося, компанія Moneyveo дотримується вимог регулятора і розраховує «реальну річну процентну ставку» згідно зі стандартною формулою», – йдеться на сайті Moneyveo.

При цьому, максимальна реальна річна ставка у них досягає 128 126%! І це далеко не лідер за вартістю кредиту. Серед найпопулярніших мікрофінансових організацій лідером виявилася компанія «Укрпозика». Її кредит «Бери даром» обійдеться в 266 190% річних (кредит на суму в 300 грн). Сама компанія процвітає, її послуги рекламує артистка Вєрка Сердючка, грошей вистачає і на велику рекламу, і на безбідне життя власників. Але платить за це клієнт, який неуважно ознайомився з умовами і затримав платежі.

У CreditPlus реальна річна відсоткова ставка становить 84 812%. На цьому тлі «СС Лоун» і «КачайГроші» (726% і 684% річних) здаються дешевими кредитами. Однак і ці суми – величезні. У банках «кредитка» може обійтися в десятки разів дешевше.

Як узяти дешевий кредит?

Фінансовий аналітик Василь Невмержицький зазначає: кожен українець, який підписує договір і бере кредит, також зобов’язаний дотримуватися всіх умов договору. Найгірший варіант – не повертати кредит. Найкращий варіант – брати гроші «до зарплати» в банках, де відсоткові ставки в десятки і навіть тисячі разів нижчі.

Але при цьому банки жорсткіше відсівають своїх клієнтів. Чим більше ризиків, тим дорожчий кредит. Якщо ви вже вирішили взяти кредит у мікрофінансовій організації, то головне завдання – вчасно повернути борг. Затримка навіть на кілька днів може призвести до величезного боргу і боргової ями.

Загалом же завдання кредиту – дати можливість заплатити за те, що допоможе вам заощадити. Наприклад, якщо ви купуєте велику пачку порошку зі знижкою – це економія, а ножиці, якщо ви працюєте перукарем, – це скоріше інвестиція.

Українські мікрофінансові організації встановлюють реальні річні ставки, які можна вважати одними з найвищих у світі. Всі, хто затримує платежі, опиняються в борговій ямі. А далі долучаються колектори: вимагають повернути гроші, погрожують, а потім подають до суду. І вже виконавча служба за такі борги може заарештувати майно, виставити його на торгах. Якщо ви ознайомилися з реальною річною ставкою і зрозуміли, що не готові стільки платити, – краще не брати такий кредит, а шукати більш дешеві гроші.

Залиште свій коментар