Українці взимку можуть залишитися без опалення: в чому проблема і які міста під загрозою

Українці взимку можуть залишитися без опалення: в чому проблема і які міста під загрозою

В Україні лише близько 75% виробників тепла вже подали заявки в «Нафтогаз» для закупівлі газу за трирічними контрактами. Але до них належать як великі компанії, так і деякі ОСББ, які мають свої котельні. Якщо ж враховувати тільки великих виробників, то 42 компанії з 220 ще не уклали договорів на постачання.Чи означає це, що опалювальний сезон зірветься, і хто може опинитися без тепла – дізнавався OBOZREVATEL.

У чому проблема?


У травні нинішнього року Кабінет міністрів відмовився від регулювання цін для теплокомуненерго. Якщо раніше «Нафтогаз» зобов’язувався продавати їм газ за фіксованою ціною, то з весни теплоенерго змушені самі підписувати договори з постачальником на ринкових умовах. Але ті, які виставив сам «Нафтогаз», відразу обурили тепловиків і місцеву владу, адже не збігалися з тими, за якими ТКЕ співпрацюють із населенням.

«Ці умови в деяких частинах неприпустимі, – говорить експерт аналітичного центру Асоціації міст України Олег Гарник. – Наприклад, щодо частини поставок, оплати, штрафних санкцій, забезпечення банківських гарантій».


«За таких умов поставок деякі підприємства не мають можливості розпочати опалювальний сезон і хоч якийсь час оплачувати отримане паливо», – говорить він.

Обурення викликала і вартість газу. До кінця травня 2022 року ТКЕ будуть купувати блакитне паливо за ціною 7,42 грн за куб. м без транспортування. І це тільки вартість газу, що входить у розраховану «Нафтогазом» квоту. Якщо ж потреби перевищуватимуть квоти, газ доведеться купувати за ринковими цінами, які на Українській енергетичній біржі вже наближаються до позначки в 30 грн за кубометр. При цьому, за словами голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, в тарифах на опалення і гарячу воду вартість газу закладена на рівні 5-5,5 грн за кубометр.

Частина компаній не погоджуються на такі умови. У той же час у «Нафтогазі» запевняють, що проблеми в договорах немає. «Станом на 3 вересня газ для виробництва гарячої води споживали 254 підприємства-виробники тепла. До кінця не розрахувалися тільки три. Якщо немає проблем з оплатою, немає проблем і з самим алгоритмом, який передбачено в договорі», – розповідає директор з інтегрованих комунікацій «Нафтогаз України» Максим Білявський.

Проте, за словами Білявського, «Нафтогаз» уже звернувся до уряду з дорожньою картою щодо вирішення можливих проблем у майбутньому опалювальному сезоні.

Чи справді опалювальний сезон може зірватися?

Календарна дата початку опалювального сезону – 15 жовтня. Але старт можуть переносити, виходячи з погодних умов. Цьогоріч малоймовірно, що опалення вмикатимуть раніше. Найімовірніше, початок опалювального сезону постараються відсунути якомога далі.

«Я думаю, що договори все-таки підпишуть, – каже Попенко. – Але у мене є сумніви, що всі зможуть фізично нормально розпочати опалювальний сезон. Думаю, цього року він почнеться пізніше, тому що немає коштів. І місцева влада сама буде затягувати підписання договорів і початок опалювального сезону. В декого він може початися в листопаді, а у когось може бути настільки критично, як у Світловодську в 2019-му, коли ввімкнули опалення в середині грудня».

Рано чи пізно батареї потеплішають у всіх. Але ось те, що зима буде проблемною, – досить імовірно, стверджує Попенко. І причина може бути не тільки в нових договорах і цінах на газ. «Ми не проводимо ні модернізацію обладнання, ні капітальний ремонт мереж. В Україні приблизно 18 100 км тепломереж. При цьому за минулий рік відремонтували 250 км. Із них 100 км – у Києві. Фактично, робота не ведеться ні місцевими органами влади, ні державою. Нас чекає дуже багато сюрпризів у технічній частині», – говорить він.

Хто може залишитися без тепла?

За останніми даними, які публікував «Нафтогаз»:

  • тільки у Волинській і Хмельницькій областях усі виробники тепла уклали договори на постачання газу;
  • найгірша ситуація в Закарпатській, Одеській, Полтавській і Харківській областях, де договори уклали менше ніж половина виробників.

За даними Білявського, 42 великих виробники тепла в Україні поки не мають договорів з їхньою компанією, але ситуація у всіх різна: «У деяких випадках договір на розгляді, у декого є інший постачальник, щодо інших немає інформації тому, що вони не відповідають на дзвінки».

З цього випливає, що не всі, хто поки не співпрацює з «Нафтогазом», залишаться без тепла.

За інформацією Гарника, серед тих, хто не уклав договору на постачання, багато великих ТКЕ саме в обласних центрах і містах обласного значення. Але хто саме поки ризикує залишитися без тепла – можна тільки здогадуватися, аналізуючи заяви місцевої влади. Наприклад, ще в серпні в КП «Київтеплоенерго» повідомляли, що договору з НАК «Нафтогазом» у них немає. І про те, що договір підписаний, там ще не заявили.

З прямим запитанням про те, чи підписаний договір і чи будуть мешканці столиці з теплом, – у пресслужбі КМДА OBOZREVATEL скерували в «Київтеплоенерго», але там до моменту публікації відповіді не надали.

Що робити?

Прямо зараз уже складно підібрати універсальний алгоритм, який допоможе тепловикам вирішити всі проблеми і з легкістю увійти в опалювальний сезон.

«Єдиний варіант – це змінити вартість газу для теплокомуненерго, – каже Попенко. – Встановити її на рівні 4,5-5 грн. Цього буде досить, щоб вирішити питання вартості газу для теплокомуненерго і питання з боргами».

За словами Гарника, місцева влада й уряд дійсно шукають шляхи вирішення цієї проблеми, але питанням зайнялися занадто пізно: «Зараз сказати, що питання вирішене, – не можна. У нас накопичилося багато проблем. Але після опалювального сезону звернення і міст, і Асоціації міст із тим, щоб регулювати їх, – не були почуті. Тільки зараз зусилля для вирішення проблем почали нарощувати».

Опалення – стратегічно важлива послуга, тому навіть якщо якимось ТКЕ не вдасться налагодити відносини з «Нафтогазом», із великою імовірністю їм допоможуть на рівні місцевої або навіть центральної влади. Але залишається інша проблема – ціни на опалення і гарячу воду, ймовірно, будуть вищі, ніж у минулому опалювальному сезоні. А значить, нас чекає чергове зростання комунальних боргів через те, що населення не буде/не зможе платити за тарифами. Відповідно, увійти в наступний опалювальний сезон уже в 2022 році тепловикам буде теж нелегко.

Залиште свій коментар