Україна вперше застосувала ракети AGM-88 HARM: що про них відомо і чому окупанти в істериці

Україна вперше застосувала ракети AGM-88 HARM: що про них відомо і чому окупанти в істериці

Російська протиповітряна оборона зіткнулася з ударами протирадіолокаційних ракет AGM-88 HARM. Це випливає з поста в соціальних мережах, де окупанти опублікували фото уламків американських снарядів.Офіційного підтвердження з української сторони не було, проте голова Міноборони Олексій Резніков неодноразово говорив, що Київ очікує на постачання снарядів такого типу.

Що відомо про AGM-88 HARM і чому росіяни так злякалися цієї ракети – розповідає OBOZREVATEL.


Що це за ракета?

AGM-88 HARM – високошвидкісна тактична протирадіолокаційна ракета класу «повітря-земля». Якщо простими словами, вона призначена для знищення ворожих радарів, які, зокрема, стоять на засобах ППО.


HARM була розроблена у 80-х роках, вона здатна наводитися на високочастотні РЛС – водночас ракета не втрачає ціль у разі вимкнення радара (як деякі інші моделі) і здатна вичислити його місцезнаходження та знищити.

Ефективній ліквідації цілей сприяє дуже висока швидкість ракети – AGM-88 розвиває в польоті максимальну швидкість до 2280 км на годину, що в 1,8 раза вище за швидкість звуку.

AGM-88 HARM
Російські пабліки опублікували уламки ракети HARM

Характеристики AGM-88 HARM:

– дальність дії: від 25 до 150 км

– довжина ракети: 4,17 м

– діаметр: 0,25 м.

Що не так?

Справа в тому, що ця ракета призначена для американських і деяких європейських літаків – наприклад, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet, F-111 Aardvark. Як відомо, таких винищувачів на озброєнні української армії немає. Також нема інформації, що снаряд встановлювався на літаки радянського виробництва. Машини, що стоять на озброєнні України, просто не мають необхідного інтерфейсу.

Офіційної інформації про те, що США чи інша країна передали Києву AGM-88 HARM, також немає. Однак міністр оборони Олексій Резніков неодноразово заявляв, що очікує на постачання протирадіолокаційних ракет.

F-16 Fighting Falcon

«І ви точно бачили оголошений пакет, якщо я не помиляюся, на 270 млн доларів за підписом президента США про те, що ми отримаємо додатково ще чотири HIMARS, ми отримаємо спеціальні протирадарні ракети, яких у нас раніше не було. Це дозволить нам із вами ефективно руйнувати їхню систему радарів, по суті засліплювати ворога, що дає можливість отримати перевагу для контрнаступу», – говорив у липні глава оборонного відомства.

Тож, як тоді українські сили змогли запустити AGM-88 HARM?

Тут є кілька варіантів:

1. Україна могла таємно отримати західні літаки, але це скоріше питання зі сфери конспірології.

2. Модифікація радянських винищувачів, яка забезпечила б інтерфейс для HARM, – наприклад, подібними технологіями можуть бути обладнані радянські винищувачі, які стоять на озброєнні країн НАТО. Можливо, Київ одержав кілька таких літаків.

3. Використання наземної пускової установки для американських ракет. Незважаючи на те, що HARM не призначений для запуску із землі, такі випадки вже були. Ізраїльська армія використовувала корпус танка M4A1 Sherman для бази ракетної установки AGM-45 Shrike – вона отримала назву «Кілшон» і перебувала в експлуатації після війни Судного дня.

Наземна установка для запуску ракети AGM-45 Shrike

На користь наземного базування виступає досвід експлуатації британських ракет Brimstone. Ці снаряди також призначені для запуску з повітря, проте українська армія використовує їх із землі завдяки імпровізованій пусковій установці.

Залиште свій коментар