Старт вакцинації в Україні відкладають: Якою є нова дата та в чому причини затримання

Старт вакцинації в Україні відкладають: Якою є нова дата та в чому причини затримання

Вакцина компанії AstraZeneca затримується щонайменше на два дні через «технічні моменти з логістики», а Pfizer — через бюрократію та укладення контрактів



Вакцинація проти коронавірусу в Україні мала стартувати 15 лютого. Про це постійно нагадували в Міністерстві охорони здоров’я. Однак понеділок настав, і тепер зрозуміло, що початок кампанії поки що відкладають.

Сьогодні голова МОЗ Максим Степанов зазначив, що постачання до України вакцин Pfizer та AstraZeneca «трохи затримується». Якою є нова дата початку вакцинації, чому старт кампанії в Україні відкладають, як записатися на вакцинацію проти Covid-19 — читайте далі.


Логістика та бюрократія: Перша вакцина затримується щонайменше на два дні

Нова орієнтовна дата вакцинації — 16-17 лютого. Саме тоді до України має надійти закуплена вакцина англійсько-шведської компанії AstraZeneca.

Зі слів очільника МОЗ Максима Степанова в ефірі одного з телеканалів, причина затримання в постачанні полягає в технічних моментах з логістики.


Максим Степановkmu.gov.ua

 

«Джерела постачання вакцин Pfizer COVAX трохи затримуються. Щодо вакцини компанії AstraZeneca, згідно з контрактом, укладеним з індійським інститутом Serum Institute, нині тривають технічні моменти щодо логістики. Тобто 16-го або 17 лютого, я думаю, ми очікуємо вакцину вже в Україні. Ми виконали абсолютно всі формальності, заплатили гроші, у нас укладено контракт, і на цю мить просто триває процес відвантаження», — сказав він.

Степанов зазначив, що Україна готова до початку вакцинації вже цього тижня. За оптимістичними прогнозами, вакцинація стартує наступного дня після отримання вакцини.

Для старту кампанії виконано всі формальності: розроблено план щеплень, сформовано майже 600 мобільних бригад.

За словами головного санітарного лікаря країни Віктора Ляшка, надходження вакцини компанії Pfizer поки відкладено у зв’язку із затриманням укладення контрактів у межах механізму COVAX. Так, затримання пов’язане зі зміною фармкомпанією підходу до реєстрації вакцини.

«Україна потрапила до тих 17 пріоритетних країн, куди механізм COVAX постачає вакцину. Жодній з них вакцину Pfizer ще не доправлено з однієї й тієї самої причини – потрібно, щоб вакцину зареєстрували в країні. Ми думали, що місцеві офіси Pfizer зможуть це зробити, очікували, що реєстрація буде минулого четверга, але штаб-квартира Pfizer змінила підхід. Вони повинні врегулювати певні бюрократичні підходи: підписати договір між Pfizer і COVAX та Україною і Pfizer«, – наголосив Ляшко.

 

Фото з відкритих джерел

 

Відповідні документи мають надійти до України 15 лютого. Лише після цього вакцину Pfizer офіційно зареєструють в Україні та зможуть запускати її постачання. На весь процес може піти кілька днів.

На безкоштовну державну вакцинацію записалося вже понад 60 тис. медиків. У Міністерстві охороні здоров’я сформували поіменні списки медичних працівників, які підпадають під першу чергу вакцинації.

Які вакцини чекає Україна?

Сьогодні Україна мала б отримати 500 тис. доз вакцини AstraZeneka, закуплених за державні кошти через посередника Crown Agents. Усього до кінця лютого Україна має отримати один мільйон доз вакцини AstraZeneka.

До червня 2021 року Україна щомісяця має отримувати по мільйону доз вакцин, з червня – по 2 мільйони щомісяця.

 

З відкритих джерел

 

За оптимістичним сценарієм, щеплення в Україні почнуть робити наступного дня після отримання вакцини.

Окрім AstraZeneka, очікують на препарати ще від трьох компаній: німецько-американських Pfizer/Biontech від глобальної ініціативи COVAX, китайської Sinovac та американської Novavax.

Раніше Максим Степанов повідомляв, що Sinovac було зареєстровано 6 лютого в Китаї, і протягом 30 днів її очікують у нас. У першому транші передбачено постачання 700 тис. доз вакцини.

Запис до списку очікування

З 1 березня стати в чергу на безкоштовну вакцинацію зможе кожен українець віком від 18-59 років. Це можна буде зробити:

  • через свого сімейного лікаря, з яким укладено декларацію;
  • за телефоном контакт-центру МОЗ: 0800602019;
  • через спеціальний сайт МОЗ, який має запрацювати днями.

Лайфхак: Записаним до листа очікування мають колоти дози, від яких відмовилися українці з пріоритетних категорій.

 

Відкриті джерела

 

Єдина відмінність у тому, що люди, які перебувають у групі ризику, зможуть одразу вибрати зручні місце й час для вакцинації. Громадяни віком від 18 до 59 років, які НЕ перебувають у групі ризику, потраплять до списку очікування і місця та часу не вибирають.

Також список очікування допоможе державі зрозуміти, скільки є охочих отримати щеплення від коронавірусу та скільки вакцин необхідно закуповувати в подальшому.

Як відбуватиметься вакцинація

Вакцину обіцяли публічно випробувати президент, міністр охорони зоров’я та депутати. Першим вакцинованим українцем буде звичайний медик.

 

Відкриті джерела

 

Щеплення від коронавірусу робитимуть у чотири етапи:

  1. Близько 367 тис. людей: медпрацівники та персонал закладів охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу зараженим коронавірусом. Вакцинацію проводитимуть мобільні бригади.
  2. Близько 3 млн людей: інші медпрацівники та персонал лікарень, мешканці будинків догляду за літніми людьми та персонал. Можна буде вакцинуватися через мережу первинної меддопомоги та мобільних бригад.
  3. Близько 7 млн: ДержНС, поліції, військовиків. Можна буде вакцинуватися через мережу первинної меддопомоги та мобільних бригад.
  4. Близько 11 млн: тих, хто підтримує безпеку та життєдіяльність держави, а також громадян на тимчасово окупованих територіях. Також працівники місць обмеження волі та/або СІЗО і люди, які відбувають покарання.

Далі мають вакцинувати решту дорослого населення. За прогнозом Міністерства охорони здоров’я, уже з літа кожен українець зможе вакцинуватися власним коштом.

Залиште свій коментар