Стало відомо, чи довіряють українці поліції: результати опитування

Стало відомо, чи довіряють українці поліції: результати опитування

За даними червневої хвилі Kantar online TRACK, більшість опитаних не довіряють поліції, низько оцінюють її роботу та не бачать прогресу в її реформуванні.Рівень довіри до поліції останні п’ять років невпинно знижується. Станом на червень поточного року поліції довіряють 31% українців.

Динаміка довіри до поліції


52% респондентів вважають, що нова поліція не ефективніша за стару, протилежної думки дотримуються 38% опитаних.


Ефективною нову поліцію частіше вважають мешканці Києва (50%), Заходу (47%) та великих міст (44%), а також молодь (46%). Неефективною поліцію частіше називають на Півдні (62%).

Протягом останніх п’яти років зростала частка тих, хто вважають нову патрульну поліцію неефективною. За останні півроку це зростання склало 15%.

Менше третини респондентів вважають поліцію ефективною та чесною (по 27%). У порівнянні з груднем 2019 року частка таких респондентів значущо зменшилась.

Мешканці Києва та Заходу частіше за вибірку в цілому вважають, що порядку стало більше (39% та 34% відповідно). Для мешканців маленьких міст частіше нічого не змінилося (56%).

Мешканці Заходу та молодь частіше вірять у чесність поліції (35% та 38% відповідно).

Оцінка чесності поліції

За словами Світлани Хобти, Керівниці проєкту Kantar online TRACK, довгий час нова поліція мала рівень довіри вище за середній та була серед інституцій, яким стабільно довіряють найбільше (армія, середня і дошкільна освіта). Якщо порівнювати довіру до поліції з довірою до міліції на початку реформи, то рівень довіри у поліції був у рази вищий, ніж у її попередниці (вересень 2015 – 47% проти 9%, вересень 2016 — 50% проти 15% ). Проте за останні три роки нова поліція суттєво втратила рівень довіри.

«Протягом п’яти років ми спостерігаємо як поліція невпинно втрачає той кредит довіри, який надало їй суспільство після створення у 2015 році. Основними причинами втрати довіри є брак ефективних кадрів, відсутність реальних змін на місцях, неефективна діяльність та конфлікти правоохоронних органів», — зазначила Світлана.

Основною перепоною для ефективної діяльності поліції, на думку опитаних, є відсутність реальних кадрових змін, — на неї вказали 59% опитаних. Близько половини зазначили також недостатню підготовку нових кадрів та нездатність вітчизняних людей працювати ефективно і без хабарів (49% та 47% відповідно).

Про відсутність реальних кадрових змін частіше зазначали мешканці малих міст та чоловіки (67% та 65% відповідно), про конфлікт служб – респонденти з низьким матеріальним становищем (20%).

Перепони для ефективної діяльності поліції

За словами експертки Світлани Хобти, відсутність реальних кадрових змін стала основною перепоною протягом останнього року – раніше вона поділяла першу позицію разом з недостатньою підготовкою нових кадрів. З грудня минулого року зросла частка тих, хто вважають основною завадою для ефективної роботи поліції невміння вітчизняних людей працювати ефективно і без хабарів. Тоді як менше респондентів основну проблему вбачають у недоліках законодавства.

Перепони для ефективної діяльності поліції - динаміка

Про відсутність позитивних змін у роботі поліції респонденти зазначали у напівзакритому запитанні.

За останні три місяці з новою патрульною поліцією контактували близько третини опитаних (30%). Найчастіше це було просте спілкування з представниками поліції. Таку причину обрали 44% тих, хто контактували з поліцією, і це на 11% більше, ніж у грудні 2019 року.

Свій досвід контакту вони оцінюють однаковою мірою як позитивний та негативний (по 37%).

У червневому опитуванні ми запропонували респондентам оцінити взаємодію поліції та суспільства.

Опитані частіше погоджувалися з судженнями, які негативно описують роботу поліції. Так, 60% вважають, що поліція більше служить владі, ніж суспільству, 55% — що поліція швидше дбає про власні інтереси, ніж про інтереси суспільства, 43% — що поліція зараз така сама, як і до реформи.

З позитивними судженнями про поліцію погодилися не більше п’ятої частини респондентів. По 18% погодилися з тим, що поліція зараз активно співпрацює з населенням, і незаконного насильства з її боку стало менше. 16% згодні, що поваги до людини у діяльності поліції стало більше. 12% вважають, що у разі порушення їхніх прав поліція допоможе їх захистити.

Опитування репрезентує міське населення України, яке користується Інтернетом у віці 18-55 років за статтю, віком, типом населеного пункту, регіону (проникнення інтернету в цій групі – 84%). Обсяг вибірки 1000 респондентів. Квотна вибірка. Квоти за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту.

Залиште свій коментар