Рекордні ціни на газ поставили економіку України під загрозу колапсу: постраждати можуть усі
Україні загрожує серйозна економічна криза з різким зростанням цін, безробіттям і хвилею банкрутств. Причина – рекордна ціна на газ, яка в Європі перевищила $1200 доларів. Це означає, що газ для промисловців в Україні подорожчає до 39 тис. гривень. Такі витрати на блакитне паливо зроблять український експорт неконкурентоспроможним, адже європейці купують газ у 3,5 раза дешевше.
В інших країнах газ для промисловості виявився дешевшим завдяки закупівлі за довгостроковими контрактами. Україна прив’язує свою ціну до спотового ринку ЄС і в такий спосіб заганяє економіку в кризу. Про це розповів голова «Федерації роботодавців скляної промисловості» Дмитро Олійник на сторінці в Facebook.
За його словами, газ на спотовому ринку закуповують тільки або нові споживачі, або споживачі, які свідомо вирішили законтрактувати 80% палива за фіксованою вартістю, а 20% – за мінливою ринковою. «Розпитував друзів у ЄС… З’ясував, що ціна на жовтневий газ у різних країнах коливалася від 300 до 700 євро. А в Україні – 1100 євро. Різниця в 3,5 раза! Це ще я мовчу про Білорусь ($170), США ($176) або Туреччину, яка субсидує своїх виробників за галузями», – підрахував Олійник.
З огляду на те, що газ, електроенергія, вугілля та інші енергоносії лежать у структурі собівартості кожного товару, в Україні неминуче будуть рости ціни. Але товари не можуть дорожчати нескінченно, адже в якийсь момент у споживачів просто не вистачить грошей на їхню купівлю. Тоді продавці не зможуть більше підвищувати ціни, а витрати на виробництво все одно будуть зростати.
«Споживач в Україні не зможе покривати навіть собівартість виробництва. Заводи і фабрики потихеньку зупиняться. А люди залишаться без роботи – це вже дуже серйозно. Доходи бюджету «ляжуть», витрати злетять… Питання банкрутств – питання часу», – пояснив Олійник.
Хто постраждає найбільше
Україна – країна, яка заробляє здебільшого на експорті сировини. Наша переробна промисловість і без того не надто сильна, а в умовах демпінгових цін на імпорт їй і зовсім загрожує колапс. «І це вже пряма дорога до аграрно-сировинної колонії», – впевнений Олійник.
Водночас саме переробка – мультиплікатор робочих місць і податків. Успішними країнами стають ті, які, крім зерна, продають, наприклад, сир, хамон і біоетанол, а крім металу – літаки, автомобілі та двигуни.
Про те, що українська продукція буде дорожчати, попереджають навіть у «Нафтогазі». Про це розповідав OBOZREVATEL представник «Нафтогазу» Максим Білявський. «Собівартість продукту, який виробляється в Україні, буде рости», – відзначав він.
Як уникнути колапсу
Щоб уникнути цієї кризи, на думку Олійника, потрібен чіткий план дій. Крім того, вкрай важливою є координація з промисловими споживачами газу та електроенергії, зазначив фахівець.
Швидкі антикризові рішення потрібно ухвалювати вже зараз, а діяти вони повинні до 1 квітня 2021 року, тобто до кінця опалювального сезону. Надалі Олійник пропонує затвердити трирічний план, який передбачатиме:
- впровадження тотального енергозбереження по всій країні;
- швидке збільшення видобутку газу в Україні;
- приведення в порядок енергетичного ринку. Зокрема, це рішення проблеми «Енергоатому», який загруз у боргах.
Як повідомляв OBOZREVATEL, на відміну від промислових цін тарифи на газ для населення в Україні залишаються «замороженими». Більшість споживачів перейшла на річні тарифні плани, а потім ціна залишиться незмінною до кінця квітня 2022 року. У «Нафтогазу», наприклад, це 7,96 грн за кубометр. Водночас ті, хто залишився на місячному тарифі або потрапив до «Нафтогазу» як до постачальника «останньої надії», зараз змушені платити до 30 грн за «куб».