Польща заманює українських заробітчан разом із сім’ями, а попит може злетіти: кого звуть

Польща заманює українських заробітчан разом із сім’ями, а попит може злетіти: кого звуть

У Польщі, як і в багатьох країнах ЄС, буде рости попит на українських заробітчан. Водночас у країну почали запрошувати не тільки сезонних робітників – поляки намагаються переманити українців в свою країну цілими родинами.Такий прогноз озвучив в ефірі «Україна 24» президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. За його словами, навіть у період жорстких карантинних обмежень Польща продовжила запрошувати на роботу українських заробітчан.

«Якщо проаналізувати 2020 рік, коли було багато обмежень щодо виїзду українців за кордон, трудова міграція українців майже не скоротилася. Наприклад, Польща видала майже 1 млн 800 тис. запрошень українцям на роботу. Якщо подивитися на ті кроки, які робить польський уряд із залучення трудових мігрантів з України, ми побачимо, що вони вже хочуть, щоб українці брали з собою сім’ї. Йдеться не просто про трудову міграцію, а про еміграцію назавжди», – розповів Воскобойник.


Як розповіла OBOZREVATEL керівниця з роботи з партнерами Jooble Олена Кірільєвніна, попит на українських заробітчан у Польщі в травні порівняно з раннім весняним періодом злетів на 36%. «Пандемія та карантинні обмеження все ж зменшили кількість претендентів, які претендують на роботу саме в Польщі. На це вплинуло і внутрішнє зменшення попиту на працівників через кризу в галузях, що традиційно ставали місцем працевлаштування для українських мігрантів», – зазначила експертка.

Згідно з аналітикою Jooble, найбільш затребуваними фахівцями в Польщі в 2021 році стали:


  • різноробочий – із зарплатою в межах 20000-28000 грн/міс;
  • пакувальник – 25000-35000 грн/міс;
  • вантажник – із зарплатою 20000-30000 грн/міс;
  • водій-далекобійник – заробітна плата 30000-75 0000 грн/міс;
  • будівельник – заробляє залежно від виду робіт 30000-45000 грн/міс;
  • прибиральник – 15000-20000 грн/міс;
  • швачка – 22000-35000 грн/міс;
  • зварювальник – 25000-50000 грн/міс;
  • водій – 28000-35000 грн/міс.

Яка робота є в Україні

Через постійні карантини, за даними Держстату, український великий і середній бізнес зазнав близько 350 млрд грн збитків у 2020-му, це вдвічі більше, ніж у 2019-му. Тому частина підприємств закрилася або скоротила штат, а кількість робочих місць – зменшилася. До того ж через суворий карантин у багатьох країнах Європи частина українців, які працювали за кордоном, була змушена повернутися додому.

«Ці люди тепер стали претендувати на робочі місця в Україні, – говорить експерт ринку праці Сергій Марченко. – Тому в нас два серйозних фактори впливу на ринок: робочих місць стало менше, а претендентів на ці місця стало більше. Ринок праці вже важкий. І вислані з РФ працівники тільки посилять цю проблему. Звичайно, заробітні плати через це тільки зменшуватимуться. А люди, які працюють в Україні, змушені будуть витримувати посилену конкуренцію».

Люди, які працювали за кордоном, поки не можуть претендувати в Україні на високу зарплату або на хороші умови з легальним працевлаштуванням. Створення нових високооплачуваних робочих місць також малоймовірно. Торік надія була на програму «Велике будівництво», під яку виділяли величезні кошти. Але цього року фінансування впало. Тому ця програма не забезпечить роботою не тільки заробітчан, але й деяких українців, які працювали на неї раніше.

Тим часом Україна, як і багато країн, гостро відчуває дефіцит сезонної робочої сили. Тому тимчасової, нелегальної роботи, яку можна запропонувати заробітчанам, які повернулися, – багато, стверджує експертка ринку праці Тетяна Пашкіна:

«Якщо ми говоримо про нелегальну роботу, підробіток тощо – я не сумніваюся, що така робота в нас є. У нас травень, і картопля сама себе не посадить, як то кажуть. Інші польові роботи також запитувані. Сезонно можуть бути затребувані ремонтники, ми бачили таку тенденцію торік. Знову ж, починається туристичний сезон. У курортних селищах можуть знадобитися помічники тандирників, мангальників, продавці солодкої вати, різноробочі в пансіонати, охоронці тощо».

Залиште свій коментар