Поліцейські шоковані вироком, а батьки загиблого хочуть «жорсткіше»: у Тернополі суд взявся за резонансну справу
Тернопільський суд розпочав розгляд апеляції шістьох співробітників підрозділу тактико-оперативного реагування Патрульної поліції, яких було засуджено до 8 років позбавлення волі за перевищення службових повноважень. Внаслідок цього у Львові помер 22-річний студент Володимир Клим.
Справа викликала величезний резонанс: батьки, які втратили дитину, переконані, що львівський суд «пошкодував» патрульних, а правоохоронці – що діяли за законом.
Докладніше про ситуацію читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Що сталося у Львові
9 лютого 2018 року у Львові шестеро співробітників підрозділу тактико-оперативного реагування (ТОР) – Назарій Андрушків, Станіслав Гетьман, Олександр Демчина, Степан Дорош, Дмитро Леськів та Олег Устіяновський – зайшли до салону під назвою «Національна лотерея» (з ігровими автоматами) на вул. Куліша.
Правоохоронці почали перевіряти відвідувачів закладу та під час поверхового огляду намацали у кишені 22-річного львів’янина пакетик імовірно з наркотиками. Під час затримання Володимир Клим ковтнув його. Поліетиленовий пакет (пізніше з’ясувалося, що в ньому було 2,3 г канабісу) перекрив дихальні шляхи хлопця – і той помер.
Що сталося в ігровому салоні, можна подивитися на відео з камер спостереження: як Володимира Клима затримують, потім виводять із приміщення на вулицю, як він знепритомнів і падає на землю.
Слідство встановило, що поліцейські незаконно влаштували перевірку в закладі та незаконно застосували заходи фізичного впливу. А 3 липня 2021 року Галицький районний суд Львова визнав шістьох інспекторів Патрульної поліції Львівщини винними у перевищенні службових повноважень, вчинених групою осіб (ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України).
Суд, зокрема, пояснив, що поліцейські неправомірно застосували фізичну силу до потерпілого, одягли на нього пластикові наручники-стяжки, чим позбавили можливості надати допомогу самостійно і сприяли його удушенню.
22-річний Володимир Клим був студентом Львівського регіонального інституту державного управління, за кілька днів мав захищати диплом. Також хлопець збирався одружитися з коханою дівчиною, з якою зустрічався кілька років.
«Цією справою ви вбиваєте поліцейську гідність»
Тернопільський апеляційний суд має вирішити, чи винні шестеро співробітників поліції у трагедії. Вже відбулося перше засідання у резонансній справі, яке викликало бурхливу реакцію як серед правоохоронців, так і серед цивільних.
Підтримати шістьох поліцейських у Тернопіль приїхали їхні родичі, друзі та товариші по службі. Були представники асоціації ветеранів поліції Львівської області, близько п’ятдесяти ТОРівців (співробітників підрозділів тактико-оперативного реагування. – Ред.) із різних міст України. Також із Києва приїхав перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.
Вони тримали в руках плакати з написами: «Якщо сьогодні ув’язнять шістьох чесних поліцейських, хто нас завтра захищатиме?!», «Через необачне поводження одного цивільного з наркотиками шістьом поліцейським загрожує 10 років за ґратами», «Цією справою ви вбиваєте поліцейську гідність, честь та відвагу» й інші.
На першому засіданні суд вислухав двох захисників поліцейських, на наступному – має ще чотирьох, а також самих співробітників Патрульної поліції.
Як розповів OBOZREVATEL один з адвокатів патрульних Володимир Рубінський, «з огляду на те, що було подано апеляційну скаргу, наша позиція щодо вироку Галицького суду зрозуміла. Наші доводи стосуються процесуальних порушень під час досудового розслідування».
На думку захисту, розслідування проводили неуповноважені органи (замість ДБР прокуратура Львівської та Тернопільської областей, управління СБУ у Львівській області. – Ред.), тому зібрані докази неприпустимі.
Також, за словами Рубінського, є питання щодо неповної та вибіркової оцінки показань свідків, які були допитані під час судового засідання.
Адвокати вважають, що співробітників поліції варто визнати невинними, а справу закрити.
«Убили сина та вкрали гроші»
Водночас батько загиблого хлопця Володимир Петрович Клим також не погоджується з рішенням львівського суду, за яким поліцейських засудили до восьми років позбавлення волі та виплати компенсації.
«Дали маленький строк, я б дав довічне за вбивство людини. Але за законом треба 10 років – повний строк. Я ж забираю їхні життя, як вони забрали у моєї дитини», – поділився Клим з OBOZREVATEL.
На його думку, в той день ТОРівці прийшли до закладу для того, щоб «заробити»: «Їх туди не посилали. Вони просто пішли в «самоволочку» – заробити гроші. В одного з поліцейських наступного дня був день народження, а у моєї дитини вкрали гроші з гаманця. Вбили мого сина і вкрали гроші» (раніше мати хлопця заявляла, що у сина із собою було 16 тисяч гривень плюс того вечора він виграв ще чотири тисячі. – Ред.).
Чоловік також розповів, що спочатку смерть його сина розцінили як нещасний випадок, тому він був змушений їхати до Києва і звертатися до внутрішньої безпеки поліції – показувати записи, які опинилися в його розпорядженні. «Бо коли малого вбили, нам тут сказали, що все було законно», – каже батько.
Також, за словами Клима, його сина намагалися подати як «кінченого наркомана», проте «експертиза показала відсутність слідів наркотичних речовин у крові, серці, печінці тощо». У той же час чоловік не пояснив, як у хлопця опинився пакетик із канабісом. Раніше батьки заявляли, що наркотик хлопцю підкинули ТОРівці, проте ця інформація не знайшла підтвердження.
Як би там не було, наразі справу про перевищення поліцейськими службових повноважень, які призвели до тяжких наслідків, розглядає Тернопільський апеляційний суд.