Не розгубилася під час потопу і врятувала чотирьох дітей: подробиці про 12-річну героїню із Закарпаття

Не розгубилася під час потопу і врятувала чотирьох дітей: подробиці про 12-річну героїню із Закарпаття

На Закарпатті під час потопу 12-річна Таня Тулайдан врятувала чотирьох братів і сестер. Батьків не було вдома, коли все почалося, але дівчинка не розгубилася. Водночас стихійного лиха вдалося б уникнути, якби місцеві жителі не вирубували ліс в окрузі. Багатьом людям у такий спосіб доводиться заробляти на життя.Діти залишилися вдома без батьків

У селі Ясіня Рахівського району Закарпатської області тепер усі знають маленьку героїню. 12-річна Таня навіть отримала нагороду від президента Володимира Зеленського «За порятунок життів».


Того дня, 21 липня, з самого ранку лив сильний дощ. Батьки Тані разом із родичами рано пішли на покіс, тому негода застала їх уже в горах далеко від будинку. «Я вранці йшла, сонечко припікало, річку можна було в капцях перейти. Ніщо не віщувало такого лиха», – згадує мама дівчинки Марія.

Таня Тулайдан врятувала чотирьох братів і сестер

Але незабаром стихія розігралася не на жарт. Потоки води обвалилися на вулиці Ясіні, заповнили двори, а потім і будинки жителів. Вони зносили на своєму шляху паркани, господарські будівлі, машини.


«Ситуація була дуже небезпечною. Місцева гірська річка швидко вийшла з берегів і хвилею пішла на село. Течія була сильною, навіть дорослих зносило з ніг. Всі, хто був у селі, сиділи по домівках», – розповідає місцевий житель Михайло.

Марія каже, що дощ йшов стіною хвилин 40. Виблискували блискавки, гримів грім, а річка відразу ж вийшла з берегів. «Ми, коли побачили, що відбувається, сильно злякалися. Передати неможливо наші почуття. А додому бігти потрібно було через гору. Страх за дітей, додзвонитися неможливо через грозу, та й діти самі все вимкнули. Чоловік був на мотоциклі, так він гнав через гору, ми вже бігли за ним як могли», – розповідає Марія.

Мама дівчинки Марія

Дівчинка не розгубилася

Тетяна була вдома з молодшим братом. Вона не розгубилася. Згадала, що коли над селом розігрується гроза, ллє дощ, то батько, сам лісник, насамперед вимикає електроенергію в будинку. Тому дівчинка побігла і вимкнула рубильник у щитку.

Потім взяла маленького брата за руку і кинулася до сусідів, адже там теж було троє дітей. Вона забрала їх до себе в будинок. Всі разом вони піднялися на другий поверх і визирали з балкона в очікуванні батьків. Молодші були сильно налякані.

Тетяна передусім вимкнула світло

Першим у будинок примчав батько дівчинки Василь, по дорозі він уже кинув свій мотоцикл, бо в селі всі вулиці пішли під воду і проїхати було неможливо. Потім прибігли інші дорослі.

За словами Марії, в будинку води було вже по коліно, вона почала потихеньку сходити. У дворі вода доходила до грудей, її потоки змили все, що там було. Самі батьки дивуються, звідки у їхньої дочки взялося стільки сміливості, щоб врятувати не тільки себе, але ще й дітей родичів.

Мама розповідає, що дочка завжди була дуже господарською, самостійною. Але виявилася ще й сміливою.

Дівчинка виявилася дуже сміливою

«Вона в нас дуже розважлива, і в неї логіка добре розвинена. Не знаю навіть, у кого вона у нас така, може, в тата, а скоріше сама в себе. У школі вона вчиться посередньо, але любить біологію, географію, математику. Ще ходить у музичну школу, грає на скрипці. Раніше говорила, що хоче стати вчителькою початкових класів, а зараз ще думає», – розповідає мама дівчинки.

Місцеві жителі вирубують дерева

Місцеві жителі із задоволенням розповідають про їхню героїню. Хоча багато хто вважає, що такого потопу тут могло б і не бути, якби самі жителі села не вирубували дерева в окрузі.

«Основна причина повені – це вирубування лісу. Самі жителі Ясені безжально вирубують ліс, фактично рубають гілку, на якій сидять. Раніше таких повеней у нас не було. Це вперше така вода прийшла», – розповів місцевий житель.

Стихія знесла все, що було у дворі

За його словами, багато людей продовжують знищувати ліси, щоб заробити собі на життя.

«Чоловік сам лісник. Він розповідає, що велика смерека під час дощу може затримати до п’яти тонн води. Тобто вода такими потоками вже не буде стікати з гір. Але в нас дійсно дерева сильно вирубують. Хто для себе, а хто на продаж», – погоджується Марія.

Зараз сім’я розгрібає наслідки повені. У будинку доведеться робити ремонт, купувати меблі, техніку. А також наводити порядок на присадибній ділянці.

Залиште свій коментар