США вже на пів шляху до схвалення закону, який допоможе прискорити поставки американського озброєння в Україну. Сенат підтримав закон, тепер рішення за Палатою представників та президентом Байденом. Але майже немає сумнівів, що закон приймуть. Питання лише – коли, оскільки Палата представників йде на двотижневі канікули.
Моментальне озброєння: що означає ленд-ліз для України
Сенат США схвалив закон щодо програми ленд-лізу для захисту демократії в Україні. Що це таке і як це допоможе Україні в захисті проти Росії, читайте в матеріалі.
Одна з ініціаторок закону про ленд-ліз для України сенаторка Джин Шахін наголосила, що максимально швидка доставка військової допомоги Україні має вирішальне значення. Вона назвала напад Росії найбільшою загрозою для Європи з часів Другої світової війни.
Оскільки ця криза швидко загострюється, а Путін тисне на Україну, на рахунку кожна хвилина,
– наголосила сенаторка.
Як ленд-ліз допоміг перемогти Гітлера
Цей крок вже називають історичним, оскільки така програма діяла під час Другої світової війни. Сполучені Штати у 1941 – 1945 роки за цією програмою постачали зброю, техніку та інші товари своїм союзницям, щоб боротися з нацистською Німеччиною.
Тоді допомогу отримали Велика Британія, Китай, СРСР та інші держави-союзниці на загальну суму 50 мільярдів доларів. Сьогодні це еквівалентно близько 690 мільярдів доларів, оцінює британський юрист Алан Райлі. Тоді економіка США переформатувалася:
- заводи виробляли танки та артилерію;
- нафтовики забезпечували техніку пальним;
- а фермери вирощували продукти для військових та мирного населення, яке потерпало від війни.
Все це терміново постачали до союзниць США. Вважається, що саме ця програма стала переломною у Другій світовій війні і наблизила перемогу країн, що протистояли нацизму.
Умови ленд-лізу та важливість для України
Ленд-ліз передбачає спрощені процедури кредитування, постачання та транспортування зброї до України та країн Східної Європи. Програма діятиме до 2023 фінансового року (тобто до 1 жовтня 2022 року).
Закон дозволяє президенту віддавати в борг або лізинг військове обладнання Україні. При цьому використана військова техніка може бути списана, а оплата за знищену техніку може не стягуватися. Тож фактично це буде майже безоплатна допомога з боку США.
Вдячний Сенату США за ухвалення законопроєкту про захист української демократії завдяки ленд-лізу. Це важливий перший крок до ленд-лізу, який сприятиме постачанню військового обладнання до України. Розраховуємо на швидке ухвалення у Палаті представників і підпис президента США,
– відреагував Кулеба.
Зазначимо, що українська влада просила США про цей крок вже тривалий час. До прикладу, голова Офісу Президента Андрій Єрмак ще 2 тижні тому наголошував, що Україна може виграти війну проти Росії, отримавши серйозне наступальне озброєння. А це можливо лише завдяки повноцінному ленд-лізу.
Про що свідчить така підтримка
- По-перше, США вірять у перемогу України і готові докладати зусиль, щоб допомогти Україні протистояти.
- По-друге, це вкотре показує, як бажання допомогти Україні захиститися об’єднало всі країни з демократичними цінностями. Демократи та республіканці, які зазвичай мають протиріччя, разом напрацьовують закони для підтримки України та одноголосно голосують за них.
- По-третє, США вбачають у війні Росії проти України шанс ослабити свого ідеологічного ворога.