Карантин в Україні: за що штрафували українців та як оскаржити в суді

Карантин в Україні: за що штрафували українців та як оскаржити в суді

В Україні з початку введення карантину українців штрафували за вихід на вулицю без документів і знаходження в громадському місці без маски.

Всього в реєстрі судових рішень понад півтори тисячі справ з 33 тисячі постанов за статтею 44-3 КУпАП за порушення правил карантину, передає «Сегодня«.


Згідно з постановою Кабміну на час карантину українці зобов’язані при виході з дому мати документи, що засвідчують особу.

«Ця норма була встановлена для того, щоб правоохоронці могли перевірити, чи не перебуває людина в обсервації і чи не порушує правила карантину. Однак ніяких додаткових реєстрів хворих або осіб, які перебувають в обсервації, не розробили, тому що це порушувало б права цих людей. Отже, це унеможливило і з’ясування таких фактів по документам, котрі засвідчують особистість», – пояснила юристка Віталія Серебрянська.

Дана заборона діє і зараз, тому на вулиці знаходитися в масці та з документами.


Відзначається, що українцям розсилають повістки в суд поштою, але в деяких населених пунктах немає поштових відділень і люди просто не отримують виклики до суду. Тому суд виносить рішення без участі людей.

Читайте також:   Пішов воювати на Схід, бо там зараз служать найкращі: що відомо про загиблого бійця з Запоріжжя


Коли поліція може вимагати документи

Юристи пояснюють, що поліція має право вимагати пред’явити документи, тільки на підставах, передбачених ст. 32 Закону України «Про національну поліцію»:

  • якщо особа перебуває в розшуку, або має ознаки безвісно зниклого;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що особа скоїла або має намір вчинити правопорушення;
  • якщо особа перебуває на території чи об’єкті зі спеціальним режимом або в місцях здійснення спеціального поліцейського контролю;
  • якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких заборонено;
  • якщо особа перебуває на місці вчинення злочину або ДТП, або надзвичайної події;

«Штраф накладається судом, а не поліцією, яка тільки складає протокол. Під час судового розгляду особа, на яку був складений протокол, має право подати заперечення, в яких можна викласти обставини справи і обгрунтувати свою невинність», – відзначили юристи.

Якщо суд все ж визнає українця винним і накладає штраф, то можна оскаржити це рішення в апеляційній інстанції.

Як оскаржити штраф в суді

Оскаржити штраф потрібно в судовому порядку протягом 10 днів. Українцю потрібно з’явитися на судове засідання і вже там доводити свою невинність.

«Не треба відмовлятися підписати протокол. Просто вкажіть в ньому свою версію подій і зробіть позначку, якщо вам не дозволили скористатися допомогою адвоката. Обов’язково прийдіть до суду на розгляд справи. Якщо ви не отримали повістку, самостійно уточнюйте в канцелярії дату розгляду», – порадив юрист Сергій Бурлаков.

За його словами, при захисті на суді можна вказувати на правильність складання протоколу, який часом складено поліцією неякісно: не вказана суть порушення та перелік протиправних дій, конкретна норма законодавства, яка була порушена тощо.

«Звертайте увагу суду на відсутність достатніх доказів вашої провини, відсутність свідків. Адже всі сумніви у винуватості будуть трактуватися на вашу користь, доводити – це обов’язок поліції. Якщо доказів достатньо і ви визнаєте вину, в скоєному краще покаятися, вказати на свою позитивну характеристику та погане матеріальне становище. Можливо, суддя вирішить обмежитися зауваженням», – резюмував юрист.

Залиште свій коментар