Інфекціоніст: У кінці вересня школи закриються, у листопаді матимемо ситуацію, як в Італії (інтерв’ю)

Інфекціоніст: У кінці вересня школи закриються, у листопаді матимемо ситуацію, як в Італії (інтерв’ю)

«Населення дуже розслабилося»



Навчання у школах таки стартувало. Щоправда за новими правилами та з обмеженнями. Вони мають захистити дітей від зараження. Серед обов’язкових нововведень: санітайзери на вході до навчального закладу, обмеження присутності батьків всередині навчального закладу, обов’язкове провітрювання класів на кожній перерві та миття підлоги дезінфікуючими засобами двічі на день.

Однак чи достатньо цього? Кандидат медичних наук, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, інфекціоніст Андрій Александрін переконаний, наша влада просто списала правила, розроблені Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Вони корисні, але не допоможуть уникнути розповсюдження вірусу у навчальних закладах. І ось чому…


Діти пішли до школи. Як ви оцінюєте рівень підготовки шкіл і чи реально на практиці дотримуватися усіх обмежень, затверджених МОЗ?

У всій ситуації навколо підготовки шкіл є багато незрозумілих моментів. Хочу звернути увагу, що функціонально за протидію поширенню Covid-19 відповідає головний санітарний лікар України – нині це Віктор Ляшко. Давайте пригадаємо: перша постанова головного санітарного лікаря щодо дитячих навчальних закладів вийшла 30 липня, тобто за місяць до початку навчального сезону. Документ містив тимчасові рекомендації. А ось кінцева постанова головного санлікаря вийшла 22 серпня. Скажіть, чи можливо за тиждень підготуватися до навчального сезону?


Наприклад, у США Центр контролю за захворюваністю (CDC) видав відповідні рекомендації ще в середині січня 2020 року. Натомість наш головний санлікар «ждав чогось» пів року.

Хотів би також звернути увагу на те, що головний санітарний лікар поклав відповідальність за захворюваність дітей на керівників навчальних закладів. Це смішно. Керівники дитячих установ не мають ні людського, ні фінансового ресурсу для того, щоб створити ці умови. Роль держави – не забороняти, а допомагати створювати необхідні умови. А головний санітарний лікар та Центр громадського здоров’я МОЗ за цей час нічого не зробили.

Що мало б бути зроблено?

Ми говоримо про дитячі заклади. Найголовніше, що треба там створити, – це хорошу систему вентиляції приміщень, встановити контроль за температурою повітря. До слова, вона має в межах 19-21 градус. Це дуже важливо. Крім того, вкрай необхідно контролювати вологість повітря, особливо в опалювальний сезон. Вона має бути від 40% до 60%, а у нас під час опалювального сезону в дитячих закладах ледь сягає 20%. Діти дихають сухим повітрям, у них пересушується слизова оболонка і організм стає сприятливий до розвитку всіх ГРВІ: грипу, риновірусу, аденовірусу, Covid-19 і так далі. У нас ідеальні умови для розповсюдження патогенів щороку, проблема виникла не зараз.

Тому за пів року Covid-19, час, коли ми були на жорсткому карантині, державна система взагалі нічого не зробила для дитячих закладів. У школах та садочках всі в шоці, бо вони не розуміють, звідки брати кошти, як виконувати цю постанову головного санітарного лікаря.

Я намагаюся ніколи не лізти в політику, але я просто чітко розумію як спеціаліст, що у нас країна з якимись збоченими правилами. Ніхто не намагається вирішити проблему.

Залиште свій коментар