Чотири вакцини для України. Що відомо про Pfizer, AstraZeneca, Sinovac і Novavax
Старт вакцинації від коронавірусу в Україні планується вже наступного тижня. Для щеплень будуть використовувати вакцини декількох виробників. На даний момент досягнуті домовленості з Pfizer, AstraZeneca, Sinovac і Novavax.
Що потрібно знати про вакцини від COVID-19 для українців — детально на РБК-Україна.
Pfizer
- РНК-вакцина — кодує патогенну форму шиповидного білка SARS-CoV-2;
- спільна розробка німецької компанії BioNTech, американської Pfizer і китайської Fosun Pharma;
- поставки вакцини Pfizer в Україну будуть здійснюватися за механізмом COVAX, перша партія — 117 тисяч доз в середині лютого.
- повний курс вакцинації — введення двох доз з інтервалом 21 день, внутрішньом’язово;
- зберігається при наднизьких температурах (-70 градусів);
- показала ефективність 95%;
- схвалена ВООЗ та Європейським агентством лікарських засобів для застосування в екстрених випадках.
Вакцина Pfizer прибуде в Україну в рамках глобальної ініціативи COVAX в лютому. Очікується отримання першого траншу в 117 тисяч доз, які будуть розподілені для щеплень медпрацівників.
Препарат вимагає особливих умов зберігання і транспортування. Його будуть поставляти в спеціальних боксах, де він зможе зберігатися до 5 тижнів при температурі -70 градусів. Після розморожування термін зберігання не перевищує 5 діб.
В кінці 2020 го стартувала вакцинація Pfizer в США, Канаді, Великобританії, країнах Євросоюзу, Саудівської Аравії.
Для початку застосування в Україні вакцина повинна пройти реєстрацію. Як заявив, головний санітарний лікар Віктор Ляшко, всі необхідні документи для дозволу на використання препарату будуть подані в найкоротші терміни.
8 лютого президент Володимир Зеленський у телефонній розмові з головним виконавчим директором Pfizer Альбером Бурла обговорив укладення договору на поставку препарату в Україну найближчим часом.
AstraZeneca
- векторна вакцина — створена на основі генно модифікованого аденовірусу шимпанзе;
- розроблена англо-шведською компанією AstraZeneca і Оксфордським університетом;
- надійде в Україну в рамках COVAX і за окремим контрактом;
- отримала дозвіл на екстрене застосування в Україні;
- повний курс вакцинації — дві дози з інтервалом до 28 днів, вводиться внутрішньом’язово;
- не вимагає спеціальних умов зберігання;
- показала ефективність 82% на третій фазі випробувань.
Поставка вакцини AstraZeneca в Україні планується за механізмом COVAX в другій половині лютого. Від 2,2 до 3,7 млн доз даного препарату надійде протягом першого півріччя 2021-го.
Також через посередника Crown Agents Україна уклала контракт з індійською компанією Serum Institute, яка виробляє вакцини AstraZeneca і Novavax. Згідно з умовами договору, гарантоване одержання 12 млн доз цих двох препаратів. Уже в лютому очікується перша партія на 1 млн доз.
Вакцина була дозволена для екстреного застосування в країнах Євросоюзу, Великобританії, Індії. Також AstraZeneca зареєстрували за спрощеною процедурою в Україні.
При цьому деякі європейські країни відмовляються від використання даної вакцини для літніх людей через недостатність інформації про вплив препарату для цієї вікової категорії (дослідження проводилися в групі 18-55 років).
Як заявив глава МОЗ Максим Степанов, в Україні планують вакцинувати препаратом AstraZeneca всі категорії населення, але в разі отримання підтверджуючих фактів можуть переглянути використання для осіб певного віку.
CoronaVac від Sinovac Biotech
- інактивована вакцина — створена на основі «мертвих» клітин коронавірусу SARS-CoV-2;
- розроблена китайською фармацевтичною компанією Sinovac Biotech;
- Україна уклала контракт на поставку 1,9 млн доз;
- курс вакцинації — два щеплення внутрішньом’язово з інтервалом 14 днів;
- зберігається при температурі від +2 до +8 градусів;
- дозволена для використання в Китаї, Туреччині, Бразилії, Уругваї, Індонезії, Колумбії, Азербайджані, Чилі, Лаосі, Болівії.
Клінічні випробування вакцини CoronaVac проходили в трьох країнах і показали різні результати. У Бразилії ефективність склала — 50,34%, в Індонезії — 65,3%, в Туреччині — 91,25%.
Міністерство охорони здоров’я через програму «Медичні закупівлі» уклало контракт компанією «Лекхім» (представник Sinovac Biotech в Україні) на поставку вакцини в обсязі 1,9 млн доз.
Перша партія — 700 тисяч доз. Її повинні поставити протягом місяця після проходження реєстрації. Також згідно з умовами договору, вакцину закуплять тільки в тому випадку, якщо її ефективність складе не менше 70%.
Однак стало відомо, що поставка препарату Sinovac в Україні може затриматися.
Компанія «Лекхім» звернулася з листом до українського уряду з проханням про перенесення поставки першої партії на квітень 2021 через затримки зі схваленням препарату в Китаї і прийняттям Верховною радою нового закону про реєстрацію вакцини. Також «Лекхім» просить переглянути визначення критерію ефективності препарату.
Novavax
- рекомбінантна вакцина — на основі спайк-білка молекули коронавіруса SARS-CoV-2;
- препарат розроблений американською фармацевтичною компанією Novavax;
- надійде в Україну в рамках контракту з індійською компанією Serum Institute, де знаходяться виробничі потужності Novavax;
- дозволена для використання в екстреному режимі в Україні;
- повний курс вакцинації складається з двох доз, препарат вводять внутрішньом’язово з інтервалом у три тижні;
- зберігається в стандартних умовах — при температурі від +2 до +8 градусів;
- має ефективність 89,3%.
Вакцина Novavax показала підсумкову ефективність 89,3%. Для основного штаму показник склав 95,6%. Також препарат був протестований для нового штаму «британського» коронавірусу і показав 85,6% ефективності.
Україна отримає препарат Novavax за договором з Serum Institute. 5 лютого в МОЗ заявили про домовленість на поставку 12 млн доз двох видів вакцин від коронавіруса, які виробляються в Індії за ліцензією — AstraZeneca і Novavax.
Скільки саме доз від кожного розробника буде отримано в міністерстві не уточнили. Препарат надійде найближчим часом, оскільки вже пройшов реєстрацію для використання в Україні. Поставки почнуться в лютому, перша партія складе близько 1 млн доз.