«Чорний грибок» атакував ще шість країн: усе, що потрібно знати про захворювання

«Чорний грибок» атакував ще шість країн: усе, що потрібно знати про захворювання

Мукормікоз («чорний грибок»), про перші випадки якого в пацієнтів, хворих на коронавірус, заявила Індія, зафіксовано також у Чилі, Уругваї, Мексиці, Непалі, Єгипті та Іраку.



Грибкове захворювання викликається різноманітними видами грибів сімейства Мукорові і становить серйозну загрозу для людей з ослабленим імунітетом, хворих на діабет і рак, повідомляє Університет Чилі.

Перший випадок мукормікозу був зафіксований у Чилі у пацієнта з COVID-19, що проходив лікування в Thorax Hospital, і став другим випадком у Латинській Америці. В Уругваї вперше було виявлено в пацієнта, який страждає на діабет, йому вдалося перемогти захворювання.


У Мексиці «чорний грибок» зареєстрували в пацієнта, що одужував від коронавірусу, пише Newsweek. Заступник міністра охорони здоров’я Мексики з профілактики та зміцнення здоров’я і координатор щодо боротьби з коронавірусом в уряді країни Уго Лопес-Гатель заявив, що хворобу підхопив 34-річний чоловік. Стан здоров’я пацієнта погіршився через швидке поширення інфекції, він ризикує втратити око.

У Непалі 3 червня зафіксували першу смерть від «чорного грибка» – в лікарні помер 65-річний чоловік, який проходив лікування у відділенні інтенсивної терапії, але коронавірусу в пацієнта не було – у нього діагностували скроневий енцефаліт, повідомляє Barron’s. За словами представника Міністерства охорони здоров’я Непалу Крішни Прасад Пудел, у країні зареєстровано щонайменше 10 випадків захворювання на мукормікоз.

В Єгипті 2 червня також визнали, що в країні зафіксовано випадки захворювання «чорним грибком», хоча раніше заперечували наявність спалаху. Помічник міністра охорони здоров’я Ехаб Камель заявив, що лікування мукормікозу почалося, ліки доступні, деякі хворі вже одужали. Напередодні глава наукового комітету щодо боротьби з COVID-19 в Єгипті Хоссам Хосні заявив, що деякі випадки мукормікозу могли бути пов’язані з надмірним використанням антибіотиків, пише Middle East Monitor.


В Іраку 2 червня представник місцевого департаменту охорони здоров’я Аммар аль-Замілі заявив, що в провінції Ді-Кар на півдні країни через мукормікоз померли не менш ніж дві особи, повідомив телеканал Rudaw.

«У місті Насирія було зафіксовано чотири випадки зараження чорною пліснявою і два випадки смерті. Обидва ці випадки пов’язані з ускладненнями, викликаними захворюванням на коронавірусну інфекцію», – заявив він.

Який зв’язок між COVID-19 і «чорним грибком»

Центр із контролю і профілактики захворювань США заявив, що мукормікоз є серйозною інфекцією і потребує лікування протигрибковими препаратами, в деяких випадках – хірургічного втручання для видалення інфікованої тканини. Викликається грибками, які харчуються органікою, і широко поширені – живуть у землі, на рослинах, наявні у фруктах і овочах, що розкладаються, гної тварин.

Хірург Арвіндер Сінгх Соїн із Делі заявив, що COVID-19 призводить до ослаблення імунної системи, не дозволяючи організму ефективно захищатися від інфекції. В результаті люди, які одужують від COVID-19, піддаються ризику розвитку мукормікозу. Крім того, епідемія «чорного грибка» в Індії спровокована й іншими факторами – понад 30 млн жителів країни мають діагноз діабет, який впливає на здатність організму боротися з інфекціями, повідомляє Medical News Today.

Доцент кафедри інфекційної імунології Ноттінгемського університету Крістофер Коулман зазначив, що стероїдні препарати для лікування COVID-19 також можуть пригнічувати імунну відповідь організму, сприяючи збільшенню частоти інфікування мукормікозом. Грає свою роль і киснева підтримка людей із важкою формою COVID-19 – вона може викликати пересихання носової порожнини і ще більше підвищити ризик зараження.

Симптоми мукормікозу

Мукормікоз може вражати різні частини тіла, залежно від цього симптоми захворювання будуть відрізнятися, заявив Центр з контролю і профілактики захворювань США.

Якщо інфекція вражає носові пазухи і головний мозок, то у хворого спостерігаються:

  • набряк обличчя;
  • головний біль;
  • закладеність носа;
  • жар.

У разі ураження легень:

  • жар;
  • кашель;
  • біль у грудях;
  • важке дихання.

Шкірний мукормікоз може виглядати як пухирі або виразки, інфікована ділянка стає чорною.

Якщо інфекція вражає шлунково-кишковий тракт:

  • біль у животі;
  • нудота і блювота;
  • шлунково-кишкова кровотеча.

Дисемінований мукормікоз – найбільш прогностично несприятливий варіант хвороби, зазвичай виникає у людей, які страждають від інших захворювань, тому буває складно визначити, які симптоми пов’язані з мукормікозом. У пацієнтів із дисемінованою інфекцією в головному мозку можуть розвинутися незворотні зміни, здатні викликати кому.

Показник летальності

Мукормікоз часто є небезпечною для життя інфекцією. Загальна смертність від захворювання становить 54%, повідомляє Центр з контролю і профілактики захворювань США. Рівень смертності залежить від стану пацієнта, типу грибка й ураженої ділянки тіла (наприклад, рівень смертності становив 46% серед людей з інфекціями носових пазух, 76% від легеневих інфекцій і 96% від дисемінованого мукормікозу).

Чи передається «чорний грибок» від людини до людини

Мукормікоз не може передаватися від людини до людини, тому хворим не потрібно ізолюватися, якщо у них немає SARS-CoV-2, пише Medical News Today. Джерелом інфекції найчастіше є навколишнє середовище, через яке переносяться спори, що продукуються грибами.

Як лікується «чорний грибок»

У разі мукормікозу лікарі застосовують протигрибкові препарати, у важких випадках хвороба може потребувати хірургічного втручання. Протигрибкова терапія може тривати 4-6 тижнів, на цей період скасовується або скорочується вживання стероїдних препаратів.

Залиште свій коментар