Чи скасують штрафи за несвоєчасне оновлення військових даних: відповідь юриста

Починаючи від 17 липня 2025 року, штрафи за несвоєчасне оновлення військових даних, які треба було подати до 16 липня 2024-го, вже не застосовуються. Минув рік, і відповідальність скасована.
Про це розповів юрист Дмитро Моргун «Суспільному».
Причина припинення штрафів
За словами юриста, заборона штрафувати пов’язана з вичерпанням річного строку для адміністративної відповідальності, що прописаний у статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:
«Йдеться про склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП. І в цьому разі процедура стягнення є адміністративною. Один рік — це загальний термін притягнення до адміністративної відповідальності у цих справах від моменту, коли виник обов’язок провести оновлення обліку даних згідно з законом…».
Розшук військовозобов’язаних і його законність
Закінчення строку адміністративної відповідальності не впливає на право ТЦК та СП оголошувати військовозобов’язаних у розшук:
«Річ у тому, що КУпАП взагалі не регулює питання, пов’язане з цим розшуком. До цього моменту такого поняття, як розшук по адмінвідповідальності. взагалі не було…».
Можливість оскарження штрафів у суді
Юрист Дмитро Моргун наголошує, що штрафи, накладені після 17 липня 2025 року, можна оскаржити в суді, і судова практика часто скасовує такі постанови через порушення процедур повідомлення:
«Я впевнений, якщо такі оскарження будуть, то суди скасовуватимуть такі постанови…».
Процедури повідомлення та участь у суді
Якщо військовозобов’язаний не був належно повідомлений про розгляд справи, це є підставою для скасування штрафу: «Є процедура в КУпАП, де не просто складають цей матеріал, а зобов’язані повідомити і запросити людину на розгляд її справи…».
Що робити, якщо опинилися у розшуку
У разі, якщо військовозобов’язаний потрапив у розшук, варто звертатися до адміністративних судів, особливо якщо його виключили з обліку: «У розшуку інколи опиняються люди, які взагалі виключені з обліку. Тут доцільно звертатися до судів адміністративної юрисдикції…».
Знижка у разі добровільної сплати штрафу
Якщо військовозобов’язаний визнає провину, він може скористатися знижкою під час сплати штрафу. Це можна зробити як особисто, так і через пошту: «Людина може визнати свою вину за цією статтею 210. Вона має право направити заяву про визнання цієї вини, і у зв’язку з тим застосувати цю знижку…».
Роман Істомін зазначив, що штрафи за статтею 210-1 завжди можна оскаржити, а накладання штрафів не є основною метою діяльності ТЦК: «Якщо громадянин вважає, що штраф за статтею 210-1 йому виписали незаконно, він завжди може оскаржити його в судовому порядку…».
Міноборони наразі не коментує ситуацію, але в застосунку «Резерв +» з’явився новий статус «Неактивно» для справ, у яких минув термін адміністративної відповідальності.