Чи багатші румуни за українців: рівень зарплат, пенсій та ВВП

Чи багатші румуни за українців: рівень зарплат, пенсій та ВВП

Румунія – одна з найслабших країн ЄС за економічним розвитком. Наскільки відрізняються зарплати, пенсії та ВВП в Румунії та Україні?Попри те, що Румунія – сусідка України, нас мало що пов’язує. Країни не є важливими торговельними партнерами, а українці не їдуть туди на заробітки. Проте Румунія – це член Євросоюзу, і в теорії вона б могла стати важливішим торговельним партнером України та ще одним пунктом призначення для заробітчан.

Чи справді Румунія відповідає стандартам ЄС та наскільки відрізняються зарплати та пенсії від українських, читайте у матеріалі 24 каналу.


Рівень життя в Румунії

Зарплати

У 2020 мінімальна зарплата в Румунії – 2 230 румунських лей. Це трохи більше 14 900 гривень чи 543 долари. Для порівняння в Україні мінімальна зарплата з 1 вересня становитиме 5 000 гривень. Тож мінімальні виплати в Україні втричі нижчі.

Середня зарплата румунів у червні становила майже 5 400 румунських лей, за даними національної статистики. Це понад 36 тисяч українських гривень або понад 1 300 доларів. Середня зарплата в Україні в липні склала 11 579 гривень, за даними Держстату. Та зауважимо, що значна частка української економіки знаходиться в тіні, тож середні зарплати можуть бути іншими.


Румунський лей
Румунський лей / Фото fox8.com

Пенсії

Мінімальна пенсія в Румунії за віком становить 704 леї. Це 4 700 гривень або 172 долари. В Україні мінімальна пенсія становить 1 712 гривень, що майже втричі менше.

А от розрив у розмірі середньої пенсії менш суттєвий. У Румунії вона становить 1 247 лей, тобто понад 8 300 гривень чи 305 доларів. Українська середня пенсія – 3 354 гривні.

В Україні чоловіки та жінки виходитимуть на пенсії однаково – в 60 років. Наразі чоловіки виходять в 60, а жінки в 59 років і 6 місяців. У Румунії пенсіонерами стають пізніше. У 2020 жінки виходять у 61 рік, а чоловіки у 65. До 2030 жінки виходитимуть на пенсії у 63.

ВВП на душу населення

ВВП на душу населення – один з показників, який показує рівень життя. В Румунії за 2019 рік ВВП на душу населення становив 12 483 долари, а в Україні – 3 660 доларів.

Хоча за іншим показником, ВВП на душу населення на основі паритету купівельної спроможності, різниця не настільки разюча – 9 775 доларів в України проти 27 998 доларів у Румунії.

Зважаючи на показники, які ми описали в матеріалі, доходи румунів в рази вищі, ніж в українців. Проте як на європейську країну, Румунія все ще пасе задніх. Лише у Болгарії нижчий показник ВВП на душу населення серед країн ЄС.

Економіка Румунії

ВВП

У 2019 номінальний ВВП Румунії становив 243,7 мільярда доларів, а України – 153,78 мільярда доларів. Тож економіка Україна менш потужна ніж економіка Румунії при тому, що населення в нашій країні вдвічі більше.

Імпорт / експорт

Румунія більше імпортує ніж експортує. Країна є регіональним лідером у сфері ІТ та виробництві автомобілів, яке складає основу експорту. Абсолютна більшість торгових партнерів Румунії – це країни ЄС, серед яких чільні місця займають Німеччина та Італія.

​Машинобудування в Румунії
Машинобудування в Румунії / Фото Wieck

Як Румунія обігнала Україну

Хоч Румунія і нечасто асоціюється з розвиненою країною, вступ у ЄС дозволив їй наростити відрив у розвитку з Україною, про що свідчать останні економічні показники. Ще 20 років тому, середній дохід румуна становив всього лиш 26% від середнього доходу в ЄС. Але у 2017 цей показник досяг 63%, про що свідчать дані Світового банку.

Румунія вступила в ЄС у 2007 році і відтоді отримувала фінансову допомогу від ЄС, МВФ та інших організацій. Після кризи 2008 Румунія отримала 26 мільярдів доларів фінансування від МВФ та ЄС. У 2011 долучився ще й Світовий банк, разом з МВФ та ЄС надавши 6,6 мільярда доларів.

Тож підвищити рівень життя в Румунії дозволив саме вступ в ЄС, який відкрив для країни фінансову підтримку під час криз та величезний ринок збуту товарів.

Румунія розвивається. У 2015 країна посіла перше місце в Європі за темпами росту. А у 2017 ріст ВВП сягнув 7,1%, що є високим показником. Але цього недостатньо, в країні і досі є низка проблем, які тримають її на останніх місцях у рейтингах країн ЄС. Це зокрема:

  • старіння населення;
  • еміграція кваліфікованої робочої сили;
  • значне ухилення від сплати податків;
  • слабка медична система;
  • агресивне послаблення фіскального пакету;
  • неефективні політичні та економічні інститути.

Зарплати румунів та рівень життя – одні з найнижчих у Європі, що змушує населення емігрувати в більш розвинені країни ЄС. Як повідомляє Deutsche Welle20% румунів живуть та працюють за кордоном. Тож навіть досягнувши рівня розвитку Румунії, Україна за показниками відставатиме від європейських стандартів.

Економічні показники румунії та україни інфографіка 24 канал
Економічні показники Румунії та України / Інфографіка 24 каналу

 

Залиште свій коментар