Розмитнення «євроблях» різко подешевшає: «слуги» ухвалили за основу новий законопроєкт
У Верховній Раді 18 лютого у першому читанні ухвалили нові законопроєкти стосовно «євроблях», які дозволять розмитнювати авто, завезені до кінця 2020 року, за особливими умовами. На оформлення дадуть 180 днів із моменту, як закони набудуть чинності.
Відповідні документи під номерами 4643-д і 4644-д народні депутати ухвалили за основу 259 і 293 голосами відповідно, більшість з яких «слуги народу» (щоб подивитися поіменне голосування, доскролльте текст до кінця). Головний автор документів – заступник голови податкового комітету, «слуга народу» Олександр Ковальчук. Як підрахував глава комітету Данило Гетманцев, у середньому розмитнення буде коштувати не більш ніж 1000 євро.
Скільки потрібно заплатити
За новими правилами мито платити не потрібно, а ПДВ – тільки з акцизу. Ось як його порахують:
- Базова ставка + коефіцієнт двигуна + доплата за дизельний двигун.
Базова ставка залежить від віку машини. Якщо менш ніж 9 років, то платити її зовсім не потрібно. Далі ставки змінюються так:
- машині до 9 років – 0 євро;
- машині 10 років – 25 євро;
- машині 11 років – 50 євро;
- машині 12 років – 75 євро;
- машині 13 років – 100 євро;
- машині 14 років – 125 євро;
- машині від 15 років – 150 євро.
Коефіцієнт двигуна залежить від його об’єму. Щоб його вирахувати, потрібно об’єм помножити на зазначену нижче ставку:
- ставка для двигуна до 2000 куб. см – 0,25 євро
- ставка для двигуна до 3000 куб. см – 0,2 євро
- ставка для двигуна до 4000 куб. см – 0,25 євро
- ставка для двигуна до 5000 куб. см – 0,35 євро
- ставка для двигуна від 5001 куб. см – 0,5 євро
Доплата за дизель становить 100 євро. Для прикладу прорахуємо, який розмір акцизу на розмитнення автомобіля віком 8 і 14 років із бензиновим двигуном 2000 куб. см за старими і новими правилами.
Отже, за новими правилами:
- машина віком 8 років – 500 євро;
- машина віком 14 років – 625 євро.
За старими правилами:
- машина віком 8 років – 800 євро;
- машина віком 14 років – 1400 євро.
«Євробляхери» домоглися особливих умов
В Україні вже ухвалювали особливі правила для «євроблях», тоді їм пропонували розмитнити авто зі зниженим акцизом ще й зі знижкою в 50%. Однак зробили це далеко не всі. За різними оцінками в Україні залишаються до 500 тис. машин на «єврономерах». За чинними правилами поліція може оштрафувати їх на 170 тис. грн.
Ольга Ніколаєнко, юристка з митного права, розповіла OBOZREVATEL: питання євроблях уже давно перетворилося на політичне. Однак створення нерівних умов між тими, хто ввіз машини за правилами й заплатив усі податки і збори, і тими, хто зволікає з цим процесом, – податкова нерівність.
У такому разі виникає питання: якщо для того, щоб не платити, досить об’єднатися, прийти під стіни парламенту і влаштувати серію мітингів, навіщо тоді платити? Автор законопроєкту Олександр Ковальов прокоментував своє рішення так:
«Я шукав компромісне рішення. Ми пропонуємо зробити розмитнення простіше і дешевше».
Однак розмитнення зроблять простішим і дешевшим тільки для тих, хто порушив закон: ввіз до кінця минулого року й не розмитнив машину, яка не старіша від 1999 року. Крім ПДВ та акцизу, з таких порушників також зберуть по 8,5 тис. грн «добровільного» штрафу. До речі, кілька років тому таку практику вже проходили: тоді зібрані гроші спрямували на підвищення пенсій.
Питання «євроблях» вирішили ще кілька років тому: знизили ціни і ввели жорсткі штрафи. Однак «слуги народу» впевнені, що ці норми не допомогли. «Ухвалення вищезазначених нормативно-правових актів не сприяло вирішенню проблемних питань, пов’язаних зі здійсненням митного оформлення транспортних засобів, про що свідчить значний суспільний резонанс, викликаний цим питанням», – йдеться в пояснювальній записці.
Поіменне голосування:
До чого призведе нове рішення і чи не вийде так, що «євробляхери» знову не захочуть платити за розмитнення і вимагатимуть ще більш лояльних правил, покаже час.