Найпопулярніша COVID-вакцина в Україні: вся правда про Pfizer, яку вам потрібно знати
Серед усіх вакцинованих українців понад 40% громадян обрали американсько-німецьку розробку від компаній Pfizer/BioNTech. Це робить препарат найпопулярнішим у нашій країні.
Для тих, хто досі не визначився з вакциною від COVID-19, OBOZREVATEL відповів на найпопулярніші запитання – як працює Comirnaty, наскільки вона ефективна, чому її називають невивченою та в які країни можна поїхати з цим щепленням.
Як працює вакцина?
Розробила препарат Comirnaty німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом із американським фармацевтичним гігантом Pfizer. В основу вакцини покладена технологія, яка розробляється вже протягом кількох десятиліть, але ніколи раніше не застосовувалася в жодній схваленій вакцині. Її головний компонент – молекула матричної РНК, в якій записано інформацію про антиген – білок вірусу SARS-CoV-2, який є збудником COVID-19. Коли ця молекула потрапляє всередину людської клітини, там синтезується цей білок, а наш організм виробляє імунну відповідь. Такі вакцини називають РНК-вакцинами.
Саме із застосуванням цієї нової технології пов’язаний один із головних недоліків вакцини: на відміну від більшості інших, створених за старими технологіями, її потрібно зберігати за температури -70 °C.
Кому можна і не можна вакцинуватися?
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує щеплювати Comirnaty людей віком від 12 років. Аналогічні правила діють і в Україні. У деяких країнах вже проводять імунізацію малюкам із 5 років. Але для цього використовують іншу вакцину Pfizer – із меншим дозуванням, ніж для дорослих. В Україні збираються зареєструвати та ввезти ці препарати на початку 2022 року.
Однак є деякі протипоказання для щеплення:
- гіперчутливість до компонентів;
- тяжка алергічна реакція на вакцини у минулому;
- серйозні захворювання нервової системи;
- температура тіла вища за 38,5 градусів;
- анафілаксія (тип тяжкої алергічної реакції) на попередню дозу такої ж вакцини.
Наскільки ефективна?
У МОЗ нагадують, що всі вакцини, схвалені в Україні, ефективні для запобігання тяжкому перебігу захворювання на COVID-19, госпіталізації та смерті. Те саме стосується і Comirnaty. Ось результати авторитетних досліджень:
- Ефективність проти так званого «дикого» варіанта вірусу SARS-CoV-2, який вперше було виявлено в Ухані, – 95%.
- Згідно з результатами британського дослідження, опублікованого у науковому виданні The New England Journal of Medicine, вакцина Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом Альфа, і 88% для штаму Дельта.
- Для підлітків віком від 12 до 15 років препарат Comirnaty ефективний на 100%, показали дослідження, проведені компанією Pfizer. Водночас вчені з Гарвардського університету називають трохи нижчі цифри: 90% загалом від можливості підхопити ковід і на 93% від симптомів хвороби.
- Ефективність вакцини Comirnaty протягом шести місяців після другої дози починає знижуватися. Різні дослідження показують різні результати: агенції охорони здоров’я США говорять про 47%, а компанія – про 84%. У будь-якому разі завдяки бустерному щепленню ступінь захисту можна повернути до початкового показника.
- Що ж до нового штаму Омікрон, то компанії все ще проводять дослідження. Однак достеменно відомо, що третя доза дає високий рівень захисту – близько 97%.
Чи можна зробити третє щеплення в Україні? Поки ні. Виняток – люди з імунодефіцитними та імуносупресивними станами. За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, додаткові дози почнуть вводити із січня-лютого 2022 року. Але якщо 60% українців зроблять принаймні один укол, бустер дозволять і раніше.
Як швидко починає діяти вакцина?
Захисний ефект починає проявлятися через 12 днів після введення першої дози, але для забезпечення повного захисту потрібні дві дози, які рекомендується вводити з інтервалом від 21 до 28 днів.
Які можуть бути побічні дії?
Частина українських лікарів зазначає: вакцини з інактивованим вірусом, класичною технологією виготовлення, мають менше побічних реакцій. Йдеться про препарат CoronaVac. Докладніше про нього можна прочитати тут.
МРНК препарати, як Pfizer і Moderna, можуть викликати більше побічних реакцій. Однак водночас вони мають більш високу ефективність. Ось які симптоми можуть виникнути після вакцинації Comirnaty:
- Часто – головний біль, біль у суглобах та м’язах, дискомфорт у місці уколу, втома, озноб, нудота, підвищення температури (частіше після другої дози), набряк чи почервоніння у місці ін’єкції.
- Рідко – безсоння, біль у кінцівках, нездужання, свербіж у місці уколу, збільшення лімфатичних вузлів.
- Дуже рідко – анафілактичний шок (така реакція відбувається приблизно раз на один мільйон вакцинованих).
Говорять, вакцина Pfizer може змінювати ДНК?
Ні, і ось чому. Вакцини використовують крихітний шматочок коронавірусу, щоб навчити імунну систему виробляти білок, який запустить захисну реакцію в разі зараження (свого роду інструкцію). Але матеріал з вакцини не може потрапити в ядро клітини, де зберігається сама ДНК. Ба більше, передавши інструкції клітинам, РНК руйнується і виводиться з організму (приблизно через 72 години).
Вплинути на ДНК не може й векторна вакцина (AstraZeneca або CoronaVac), тому що вона всього лише переносить на базі безпечного вірусу ДНК коронавірусу. Ніяких змін, крім як імунної відповіді, вакцина не викликає.
Чи правда, що Comirnaty не була достатньо перевірена?
Дійсно, препарати від коронавірусу були розроблені швидше за інші вакцини – зазвичай на розробку і сертифікацію йде близько 10 років. А перші COVID-вакцини з’явилися приблизно через рік після початку пандемії. І таку швидку реакцію можна пояснити кількома обставинами:
- Вчені, лікарі та державні відомства по всьому світу вклали величезні ресурси, щоб усунути бюрократичні перепони і опублікувати результати, як тільки вони з’явилися.
- Розроблення вакцин засноване на вже досліджених або випробуваних технологіях. А вченим спочатку було багато відомо про інші коронавіруси, що викликають атипову пневмонію SARS (в 2002 р) або MERS (у 2012 році).
- У розроблення вакцин від коронавірусу були вкладені колосальні суми грошей, завдяки чому вчені змогли працювати з абсолютно іншими обсягами ресурсів.
- Технологія мРНК раніше вже зазнавала багаторічного вивчення у зв’язку з іншими потенційними вакцинами, що також сприяло економії часу.
А до яких країн пускають?
Pfizer – ідеальна вакцина для людей, які збираються поїхати як до Європи, так і інших країн світу. Сьогодні із щепленням Comirnaty пускають у найбільшу кількість держав. Докладніше про це читайте тут.