День Гідності та Свободи: як 8 років тому в Україні розпочинався Євромайдан. Фото і відео

День Гідності та Свободи: як 8 років тому в Україні розпочинався Євромайдан. Фото і відео

У неділю, 21 листопада, Україна відзначає День Гідності та Свободи. Так, рівно вісім років тому розпочався Євромайдан – національно-патріотична акція протесту, яка змінила хід української історії.



Причиною стало рішення уряду Миколи Азарова призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, а після силового розгону протестувальників акція переросла в Революцію Гідності. OBOZREVATEL пропонує згадати, як розвивалися події тих днів.

Вісім років тому в Україні розпочався Євромайдан

Як розпочинався Євромайдан: історія


У четвер, 21 листопада 2013 року Кабінет міністрів оприлюднив несподіване для громадськості рішення про призупинення процесу підготовки до укладання Угоди з Євросоюзом, яку планувалося підписати 28 листопада на Вільнюському саміті.

Такий крок уряду обурив українців, і в соцмережах з’явилися заклики вийти на акцію протесту на Майдан Незалежності.


Мітинг 2 лютого 2014 року на Майдані. Фото В. Власенко

Зокрема, журналіст Мустафа Найєм опублікував пост, який називають офіційним початком Євромайдану: «Зустрічаємось о 22:30 під монументом Незалежності. Вдягайтеся тепло, беріть парасольки, чай, каву, гарний настрій та друзів!»

До півночі в центрі Києва було близько 1,5 тисячі людей. Акцію підтримали й інші міста України, а 28 листопада відбувся загальний студентський страйк, у якому брали участь уже десятки тисяч осіб.

29 листопада стало останнім днем мирних протестів. Учасники Євромайдану ухвалили резолюцію з вимогою відставки президента Віктора Януковича та запланували чергове народне віче на 1 грудня.

У ніч проти 30 листопада на площі залишалося близько тисячі протестувальників, переважно студентів. Близько четвертої години ранку «Беркут» розпочав штурм нібито з метою встановлення новорічної ялинки на Майдані. Внаслідок жорсткого силового розгону постраждали десятки протестувальників.

Кадри відео зі сценами насильства, які вранці облетіли всі соцмережі, шокували українців, і мирний протест переріс у справжню революцію.

Головна ялинка країни 2013/2014

1 грудня на вулиці Києва вийшли, за різними даними, від 500 тисяч до 1 мільйона протестувальників. Увечері було зроблено спроби штурму Адміністрації президента, які отримали ще більш жорстку відповідь силовиків.

У ході подальших протистоянь загинули десятки людей («Небесна Сотня»), а в лютому 2014 року Янукович утік до Росії – злочинний режим було повалено.

Як Україна відзначає День Гідності та Свободи 2021 року

У п’ятницю, 19 листопада, на Алеї Небесної Сотні в Києві відкрилася нова виставка музею Революції Гідності. 20 листопада заплановано показ фільму «Історія українських майданів» в інформаційному центрі Музею Майдану.

Також відкриється проєкт Hromadske «Відчуття Майдану». Буде запущено вуличну соціальну кампанію «Вільні творити майбутнє».

 
Євромайдан розпочався 21 листопада 2013 року

Крім того, з 11 листопада кожен українець може приєднатися до флешмобу #бути_гідним, організатор якого, Музей Революції гідності, закликає прикріпити синьо-жовту стрічку до рукава одягу, сумки, рюкзака або на автівку.

В українських школах пройдуть тематичні уроки, присвячені восьмій річниці Євромайдану.

 

 

Залиште свій коментар