«Хотів його з’їсти, а зсередини мені підморгують!» Як українців масово обманюють у супермаркетах

«Хотів його з’їсти, а зсередини мені підморгують!» Як українців масово обманюють у супермаркетах

У гонитві за прибутком супермаркети і невеликі магазини йдуть на різні хитрощі. Найчастіше – на межі фолу. Під загрозою здоров’я споживачів, яких без докорів годують простроченою і неякісною їжею.



Про те, які схеми обману використовують комерсанти, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Ой, недогледіли!


Одне з найпоширеніших порушень у продуктових магазинах – продаж прострочки. Найчастіше цим грішать супермаркети. Товару на полицях багато, а найсвіжіші товари зазвичай ховають глибше, а з вичерпаним терміном придатності ставлять ближче.

Неуважний покупець бере з полиці кефір, йогурт або сметану, не перевіряючи кінцеву дату реалізації. А якщо помічає і кличе адміністрацію, то у відповідь чує: «Недогледіли, приберемо!» Запам’ятайте: завжди потрібно перевіряти кожну упаковку!


Також важливо перевіряти її на цілісність. Іноді вона пошкоджується під час навантаження, іноді хтось відкриває банку, щоб «від’їсти» з неї. З такою ситуацією зіткнувся мій колега, коли купив м’ясний паштет у скляній банці.

«Прийшов додому, сів вечеряти. Взявся за кришку, а вона легко відкрилася без характерного клацання. Дивлюся: а зсередини мені вже хтось підморгує! Завелося «життя». Викинув, звичайно», – розповів Олексій.

На будь-якому товарі потрібно перевіряти дату реалізації.

Дуже часто на товарі переклеюють цінники. Наприклад, на порційних шматках м’яса, які продають в одноразових судках, а зверху обтягують плівкою. Стейки, відбивні, грудинка – якщо не у фабричному вакуумі, акуратно відкрийте і понюхайте.

На деяких продуктах, особливо дорогих сирах, ковбасах, новий цінник наклеюють поверх старого. Уважно перевіряйте!

Друге життя продуктів

У магазинів є маса хитрощів, як продовжити «життя» не дуже свіжим продуктам. Та що там говорити, навіть зіпсованим!

Продавчиня одного з магазинів розповіла OBOZREVATEL про те, як реанімують скукожені від «старості» сардельки.

«Ця продукція, якщо не у вакуумній упаковці або з мінімумом консервантів, зберігається недовго. Коли сарделі довго лежать на вітрині, то обвітрюються і висихають. Щоб повернути товарний вигляд і додати вагу продукту, продавці замочують ковбасні вироби в ємностях із водою. Через годину-дві ті самі сардельки мають свіжий вигляд», – розповіла жінка.

Продукт після таких диких маніпуляцій уже небезпечний для вживання. Але навіть якщо отруїтеся, довести, чим саме, буде дуже важко.

Безвідходне «виробництво»

У багатьох супермаркетах є відділи кулінарії. Як зізнався один із знайомих працівників великої мережі, саме там «утилізується» прострочення.

«Якщо риба в акваріумі спливла догори черевом, її не викидають: а чистять, обробляють і продають як охолоджений продукт – тримають на льоді. Якщо тушку не купили, віддають у кулінарію. Залежаний товар промивають водою з невеликим додаванням оцту, а маринад із лимоном і пахучими приправами приховає навіть поганий запах. Тому смажену або тушковану рибу в кулінарії я би не радив купувати», – розповів чоловік.

Така сама історія в магазинах і з м’ясом, яйцями.

«Замариноване м’ясо в спеціях, із часником – ідеальний варіант продати залежаний і швидкопсувний товар. Так можна виграти дві-три доби. Це м’ясо запікають, смажать і теж продають як свіжий продукт, а також додають у пельмені, млинці, деруни і вареники.

Їсти салати з кулінарії – ризиковано.

Сирі яйця з вичерпаним терміном придатності використовують у приготуванні тіста і млинчиків, а варені йдуть на салати «Мімоза», «Олів’є» тощо.

Як бачимо, бути впевненим у безпеці та свіжості продуктів у кулінарії навряд чи доводиться.

Повернути гроші можна, а здоров’я – важко

Виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов розповів OBOZREVATEL про алгоритм дій у випадку, якщо ви вже вдома помітили, що купили прострочений товар.

«Можна відразу зателефонувати виробнику, контактний номер телефону якого є на маркуванні товару. Повідомляєте, що купили прострочений товар і просите провести службове розслідування. Далі телефонуйте на гарячу лінію супермаркету, розповідаєте про ситуацію і говорите, що хочете залишити скаргу. У будь-якій мережі вам дружно скажуть, що ви можете підійти і забрати гроші», – пояснив Несміянов.

Виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов.

На його думку, дзвонити потрібно, якщо ви в принципі хочете змінити ситуацію. Але навіть якщо просто повернетеся в супермаркет і скажете про повернення, то все швидко вирішиться – сперечатися ніхто не буде.

Якщо термін нормальний, а товар неналежної якості – наприклад, хліб із цвіллю, то потрібно діяти так само, як і з простроченим товаром.

«Бувають неправильні умови зберігання, особливо коли високі температури, коли в магазині можуть на ніч вимкнути холодильники… Іноді продається йогурт із цвіллю і навіть риба. Якщо ви придбали неякісний товар – йдіть у супермаркет і повертайте. Закон про захист прав споживачів на вашому боці», – повідомив експерт.

Навіть у хлібі в герметичній упаковці буває цвіль.

Неймовірно, але факт: за таке «неподобство» супермаркетам нічого страшного не загрожує.

«Якщо чесно, практично ніякої (відповідальності. – Ред.) вони не несуть. Згідно із законом є штраф, ну і випишуть попередження, щоб вони більше не продавали прострочений товар – ось і все», – пояснив виконавчий директор Союзу споживачів України.

Так у супермаркетах можуть регулярно намагатися продати вам прострочку, щоби мінімізувати свої збитки – і в розрахунку на те, що покупець цього не помітить або полінується повертатися. Тому варто бути уважними під час купівлі, особливо в літню спеку. Зіпсовані ковбаси, риба або молочні продукти можуть викликати серйозне отруєння.

Залиште свій коментар